Wspólnemu zaangażowaniu hinduistów i chrześcijan na rzecz integralnego rozwoju ludzkiego poświęcono tegoroczne przesłanie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na święto Diwali. Swą główną uroczystość hinduiści obchodzą tym razem 17 października.
W tradycyjnym przesłaniu kard. Jean-Louis Tauran podkreśla konieczność współpracy, przypominając, że wszyscy stanowimy jedną rodzinę. Przytacza słowa Benedykta XVI z encykliki Caritas in veritate: „Integralny rozwój ludzki zakłada odpowiedzialną wolność osoby i ludów” (17). Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego zwraca uwagę, że każdy uczestnik procesu rozwoju jest odpowiedzialny za poszanowanie życia oraz godności i podstawowych praw każdego człowieka. „Respekt dla innych zakłada uznanie ich wolności sumienia, słowa i wyznania – pisze kard. Tauran. – Ludzie tylko wtedy, gdy czują się respektowani w swoich wyborach religijnych, są w stanie spotkać się i współpracować”. Ponadto szef watykańskiej dykasterii wskazuje, że dla integralnego rozwoju ludzkiego trzeba woli politycznej, by zapewnić przestrzeganie praw człowieka i pokojowe współistnienie. Rozwój, wolność i pokój są nierozłączne, wzajemnie się uzupełniając.
Tegoroczne przesłanie na święto Diwali wystosowano w kontekście częstych ostatnio ataków hinduistycznych fundamentalistów na chrześcijan. Nie dziwi zatem nacisk na wolność religijną, którą fundamentaliści negują, i to nieraz aktami przemocy. Sytuacja ta trwa już od dłuższego czasu. Nawiązano do niej również w ubiegłorocznym watykańskim przesłaniu do hinduistów. Przypomniano wówczas, że stosowanie przemocy jest niezgodne z zasadami hinduizmu.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.