Amerykanie zawierają małżeństwa coraz później i często się rozwodzą - wynika z danych Biura Spisu Ludności i badań przeprowadzonych w ub. roku przez ośrodek badawczy Pew Research Center.
Wśród dorosłych (powyżej 18 lat) obywateli USA, w stanie małżeńskim żyje obecnie, w jednym gospodarstwie domowym (czyli poza przypadkami separacji), 55 procent mężczyzn i 50 procent kobiet.
Od kilkudziesięciu lat wzrasta średni wiek zawierania małżeństw - wynosi on dziś 28 lat dla mężczyzn i 26 lat dla kobiet. Przeciętny wiek trwania małżeństwa to 18 lat.
W stosunkowo najmłodszym wieku pobierają się pary w południowych stanach Arkansas i Oklahoma. Najpóźniej zawierają małżeństwa mieszkańcy stanów wschodniego wybrzeża: Nowy Jork i Massachusetts.
Wskaźnik rozwodów jest jednak w Arkansas i Oklahomie wyższy od średniej we wszystkich stanach, podczas gdy w Massachusetts i Nowym Jorku należy do najniższych.
W wielkich miastach mieszka zdecydowanie więcej samotnych niż gdzie indziej. W stolicy kraju, Waszyngtonie (ściślej: w stołecznym Dystrykcie Kolumbia) w stanie małżeńskim żyje obecnie tylko 28 procent mężczyzn i 23 procent kobiet.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.