W Memphis w USA rozpoczęło się VIII Sympozjum z cyklu Religia, Nauka i Środowisko, zorganizowane pod patronatem Ekumenicznego Patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I. Tym razem poświęcono je Missisipi, największej rzece Ameryki Północnej, zwanej również „kręgosłupem Stanów Zjednoczonych”.
Sympozjum jest podzielone na dwie części. Pierwsza, poświęcona ochronie stworzenia, odbywa się w Memphis. Uczestniczą w niej zarówno naukowcy, jak i dziennikarze oraz przedstawiciele świata religii. Druga część będzie miała charakter ściśle naukowy i rozpocznie się w środę w Nowym Orleanie. Całość rozpoczęła się wczoraj w Memphis prawosławną liturgią w cerkwi Zwiastowania.
W programie przewidziano też wizyty w trzech muzeach poświęconych samej rzece, produkcji bawełny oraz prawom obywatelskim i postaci Martina Luthera Kinga. W sympozjum obok patriarchy Bartłomieja uczestniczą m.in. kard. Theodore McCarric, były arcybiskup Waszyngtonu, oraz abp Gregory Michael Aymond, metropolita Nowego Orleanu. Przypomnijmy, że Sympozja „Religia, Nauka i Środowisko” organizowane są z inicjatywy patriarchy Konstantynopola od 1995 r. Poprzednie były poświęcone Morzu Egejskiemu i Czarnemu, Dunajowi, Adriatykowi, Bałtykowi (z sesją w Gdyni), Amazonce i Grenlandii.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.