Natomiast członkowie Ruchu Focolari i Wspólnoty Św. Idziego z okazji trwającego obecnie Synodu postanowili podzielić się z ojcami synodalnym swymi sukcesami na Czarnym Lądzie.
Na zwołanej w tym celu konferencji zaprezentowano działalność fokolarinów w kameruńskim regionie Fontem. Od 2000 r. ruch ten wybudował tam szpital, szkoły, a także uruchomił wiele dzieł społecznych. Jego założycielka, nieżyjąca już Chiara Lubich, zawarła tzw. pakt wzajemnej miłości z miejscowymi królami i wodzami plemiennymi. Dało to początek ewangelizacji regionu, która przemieniła Fontem w swoistą enklawę miłości. Przejawia się to również w gospodarce. Przedsiębiorcy już wiedzą, że u nas nie ma korupcji, że nie trzeba nikogo podpłacić, by rozpocząć działalność gospodarczą – powiedziała jedna z tamtejszych działaczek. Ruch Focolari zaprezentował też działalność swego centrum duchowości w Kenii, przeznaczonego dla kapłanów i seminarzystów z całej Afryki. „Uczą się tam, jak swoje życie przekształcać w miłość” – stwierdzono na rzymskiej konferencji.
Natomiast członkowie Wspólnoty św. Idziego poinformowali o dziejach przywrócenia pokoju w Mozambiku. W 1990 r. wspólnota rozpoczęła tam dynamiczną działalność i dwa lata później doprowadziła do zakończenia wojny domowej, która w ciągu 16 lat pochłonęła milion ofiar. Rzymska wspólnota przedstawiła też swój program walki z AIDS, realizowany od siedmiu lat w kilku krajach Czarnego Lądu. Jest on oparty na przyjaźni, modlitwie i pomocy materialnej.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.