Natomiast członkowie Ruchu Focolari i Wspólnoty Św. Idziego z okazji trwającego obecnie Synodu postanowili podzielić się z ojcami synodalnym swymi sukcesami na Czarnym Lądzie.
Na zwołanej w tym celu konferencji zaprezentowano działalność fokolarinów w kameruńskim regionie Fontem. Od 2000 r. ruch ten wybudował tam szpital, szkoły, a także uruchomił wiele dzieł społecznych. Jego założycielka, nieżyjąca już Chiara Lubich, zawarła tzw. pakt wzajemnej miłości z miejscowymi królami i wodzami plemiennymi. Dało to początek ewangelizacji regionu, która przemieniła Fontem w swoistą enklawę miłości. Przejawia się to również w gospodarce. Przedsiębiorcy już wiedzą, że u nas nie ma korupcji, że nie trzeba nikogo podpłacić, by rozpocząć działalność gospodarczą – powiedziała jedna z tamtejszych działaczek. Ruch Focolari zaprezentował też działalność swego centrum duchowości w Kenii, przeznaczonego dla kapłanów i seminarzystów z całej Afryki. „Uczą się tam, jak swoje życie przekształcać w miłość” – stwierdzono na rzymskiej konferencji.
Natomiast członkowie Wspólnoty św. Idziego poinformowali o dziejach przywrócenia pokoju w Mozambiku. W 1990 r. wspólnota rozpoczęła tam dynamiczną działalność i dwa lata później doprowadziła do zakończenia wojny domowej, która w ciągu 16 lat pochłonęła milion ofiar. Rzymska wspólnota przedstawiła też swój program walki z AIDS, realizowany od siedmiu lat w kilku krajach Czarnego Lądu. Jest on oparty na przyjaźni, modlitwie i pomocy materialnej.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.