MSP informowało służby o sprzedaży stoczni

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik zapewnił w czwartek w Sejmie, że odpowiednie służby były na bieżąco informowane przez Ministerstwo Skarbu Państwa o przebiegu sprzedaży majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie i nie miały żadnych zastrzeżeń do inwestora oraz osób, które go reprezentowały.

Wcześniej minister skarbu Aleksander Grad mówił, że proces sprzedaży majątku stoczni osłaniały ABW, agencja wywiadu, kontrwywiadu i CBA.

Gawlik odpowiadał w Sejmie na pytanie posłów Lewicy: Ryszarda Zbrzyznego i Stanisława Wziątka dotyczące okoliczności związanych z nieudaną sprzedażą majatku polskich stoczni katarskiemu inwestorowi. Gawlik do ubiegłego tygodnia reprezentował MSP w zespole nadzorującym sprzedaż stoczni.

Wiceminister podkreślił, że MSP posiada dokumenty, które wskazują, iż główny inwestor stoczniowy, fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights "pozostawał w kontaktach gospodarczych z dużymi podmiotami z udziałem skarbu państwa jeszcze w minionych latach - przed listopadem 2007 r. i również wtedy służby potwierdzały, że w stosunku do tych osób nie mają zastrzeżeń".

Zapewnił, że wadium, które fundusz wpłacił za udział w przetargu, znajduje się na kontach stoczni i stanowi zabezpieczenie ich wierzycieli. Chodzi o kwotę 8 mln euro. "Wadia za stocznie były wpłacone i są na kontach stoczni" - powiedział.

Wiceminister poinformował również, że "Komisja Europejska, badając przebieg wyłaniania inwestorów, nie dopatrzyła się jakichkolwiek uchybień i (...) uznała, że jest on prawidłowy".

Gawlik ocenił, że transakcja sprzedaży kluczowych aktywów zakładów w Gdyni i Szczecinie nie udała się, ponieważ pogorszyła się koniunktura na rynku stoczniowym. "Biznes plan, który był od lutego tworzony przez inwestora, +zawalił się+ i to było powodem wycofania się z projektu" - dodał.

"Nie mam żadnego zarzutu do siebie i zespołu, który nad tym pracował, że naruszyliśmy jakiekolwiek reguły postępowania. Intencje były czyste, by doprowadzić do tego, że będzie tam realizowana produkcja stoczniowa, a nie (...), że będzie na tym terenie produkowane tylko +wiadro gwoździ+" - powiedział Gawlik.

Według materiałów CBA cytowanych przez media, w procesie sprzedaży stoczni w Gdyni i Szczecinie mogło dojść do nieprawidłowości, a urzędnicy Agencji Rozwoju Przemysłu i resortu skarbu mieli czynić wszystko, by przetarg na stocznie wygrał katarski fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights. Grad zapewniał, że od samego początku proces sprzedaży majątku stoczni osłaniały służby - ABW, agencja wywiadu, kontrwywiadu i CBA.

Sprawę domniemanych nieprawidłowości przy sprzedaży majątku stoczni bada Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

MSP dokonało w ubiegłym tygodniu zmian w składzie zespołu nadzorującego sprzedaż stoczni. W jego skład wchodzą obecnie: wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz oraz członek zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu Andrzej Szortyka. Poprzednio zajmowali się tym: w MSP - Gawlik, a w ARP - prezes agencji Wojciech Dąbrowski oraz wiceprezes Jacek Goszczyński.

Obecnie rząd organizuje nowy przetarg w sprawie głównych aktywów stoczni Gdynia, który odbędzie się 26 listopada i zakładu w Szczecinie - 27 listopada. Majątek stoczni gdyńskiej i szczecińskiej będzie sprzedawany odpowiednio w 11 i 7 przetargach. Inwestorzy będą mieli czas do 18 listopada na wpłacenie wadium uprawniającego do udziału w przetargach.

Główne części majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie wylicytował w maju katarski Fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights. Inwestor wpłacił wadium w wysokości 8 mln euro, a potem rozpoczął procedurę rejestracji w Polsce spółki, która miałaby zarządzać majątkiem obu stoczni. Początkowo pieniądze za stocznie miały wpłynąć do 21 lipca, ale firma poprosiła resort skarbu o przesunięcie terminu do 17 sierpnia. Powodem miał być list Szczecińskiego Stowarzyszenia Obrony Stoczni, w którym napisano m.in., że stocznia w Szczecinie mogła być "pralnią brudnych pieniędzy". Pieniądze jednak nie wpłynęły. Później nad przejęciem aktywów stoczni zastanawiała się katarska rządowa agencja Qatar Investment Authority, ale ostatecznie wycofała się z inwestycji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
28°C Wtorek
dzień
30°C Wtorek
wieczór
26°C Środa
noc
21°C Środa
rano
wiecej »