W niecodzienny sposób dziennikarze akredytowani w Watykanie zostali poinformowani o konferencji prasowej w sprawie ustanowienia ordynariatów personalnych dla byłych anglikanów.
Każdy z nich otrzymał bowiem sms-a informującego o spotkaniu z prefektem Kongregacji Nauki Wiary kard. Williamem Levadą nazajutrz, 19 października. Ten sposób komunikacji, zastosowany po raz pierwszy, okazał się skuteczny – podkreśla agencja Zenit.
Jej zdaniem, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi wyciągnął wnioski z niewłaściwych interpretacji styczniowej decyzji o zdjęciu ekskomuniki z czterech biskupów-lefebrystów z Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Wówczas najpierw ogłoszono decyzję i związane z nią dokumenty, a dopiero potem ją wyjaśniono, gdy już ukazały się medialne komentarze. Obecnie postąpiono odwrotnie, na konferencji prasowej wyjaśniając znaczenie papieskiego dokumentu, którego treść dopiero zostanie opublikowana.
Sms, który otrzymali dziennikarze informował o wysłanym do nich mejlu zapraszającym na spotkanie w sprawie „tematu dotyczącego stosunków z anglikanami”. Informacja pojawiła się także w zakładce dla akredytowanych mediów na watykańskiej stronie internetowej, ale dopiero o 17.58, gdy dziennikarze już rzadko na nią zaglądają.
Po otrzymaniu tej zapowiedzi, dziennikarze przygotowali krótkie informacje dla swoich redakcji, słusznie interpretując ją jako spodziewane od ponad roku ogłoszenie wejścia licznych anglikanów do Kościoła katolickiego. Nic jednak nie wiedzieli o konstytucji apostolskiej Benedykta XVI ustanawiającej ordynariaty personalne. Dlatego otwierając konferencję ks. Lombardi z uśmiechem oświadczył, że Biuro Prasowe tym razem wyprzedziło media z ogłoszeniem wiadomości na jej temat.
Kilka godzin później filmowy zapis konferencji znalazł się w internecie na watykańskim kanale serwisu YouTube.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.