Handel ludźmi dotyka rodziny

Coraz częściej ofiarami handlu ludźmi są nie tylko kobiety zza wschodniej granicy Polski przymuszane do prostytucji, ale także mężczyźni, czy całe rodziny zmuszane do żebrania czy odpracowania rzekomego długu za „znalezienie pracy”.

Zdaniem ekspertów z MSWiA, Straży Granicznej oraz organizacji pomagającej pokrzywdzonym, zmiany te zaszły w ciągu ostatnich pięciu lat. Podczas IV Konferencji Krajowej nt. Zwalczania i Zapobiegania Handlowi Ludźmi, jaka odbyła się 22 października w Warszawie dyskutowali oni na temat adekwatnego do zmieniającej się sytuacji systemu niesienia skutecznej pomocy poszkodowanym.

Eksperci potwierdzili, że również Polski dotyczy zjawisko handlu ludźmi. Polska stała się nie tylko krajem tranzytowym, ale także krajem docelowym dla migrantów przymuszanych do prostytucji czy żebractwa.

Jak poinformowała Aneta Suda z Zespołu ds. Handlu Ludźmi Departamentu Polityki Migracyjnej MSWiA, ofiarami handlu ludźmi są nie tylko kobiety z krajów b. ZSRR, ale również obywatele krajów Unii Europejskiej (głównie z Bułgarii i Rumunii) oraz coraz częściej z krajów azjatyckich (Chiny, Mongolia) czy afrykańskich (Nigeria, Uganda).

W jej ocenie, sprzedaż kobiet do przymusowej prostytucji wciąż pozostaje jedną z głównych form handlu ludźmi, niemniej jednak częściej zdarzają się też przypadki ofiar, którymi są mężczyźni i dzieci przymuszani do pracy i żebrania. Większość ofiar handlu ludźmi (74 proc.) to osoby w wieku 18-35 lat, 17 proc. stanowią osoby powyżej 35 lat, a 9 proc. to odsetek ofiar do 17 roku życia.

W kwietniu br. zostało powołane Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla Ofiar Handlu Ludźmi finansowane z budżetu państwa. Zadanie to zostało zlecone w drodze otwartego konkursu organizacji pozarządowej: Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada.

Właśnie ta organizacja ma w Polsce największe doświadczenie w niesieniu pomocy poszkodowanym w wyniku tego procederu. Zapewnia im nie tylko bezpieczne schronienie i pomoc w powrocie do kraju pochodzenia, ale także udziela pomocy medycznej, psychologicznej oraz prawnej np. w legalizacji pobytu. Wspiera także ofiary handlu ludźmi w czasie składania zeznań przed organami ścigania sprawców przestępstwa.

Eksperci z MSWiA zauważają też nowy proceder, jakim jest werbowanie Polaków w celu zmuszania ich do pracy ma terenie państw Unii Europejskiej m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Norwegii. Grupy przestępcze na ogół współpracują z Polakami werbującymi swych rodaków czyli tzw. „rezydentami”. Zwerbowanych wykorzystują do wyłudzania kredytów. Zakładają też konta bankowe przy użyciu legalnych dokumentów swych ofiar. Te zaś zmuszają do żebractwa lub dokonywania kradzieży.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Czwartek
noc
3°C Czwartek
rano
8°C Czwartek
dzień
9°C Czwartek
wieczór
wiecej »