IS będzie niebezpieczne i po klęsce

Pokonane przez antydżihadystyczną koalicję Państwo Islamskie (IS) i tak będzie niebezpieczne; najprawdopodobniej wróci do podziemia, skąd będzie inicjowało zamachy - ocenił w opublikowanym w środę wywiadzie były koordynator francuskich służb wywiadowczych.

Poinformował, że francuskie służby wywiadowcze są obecnie skupione głównie na walce z terroryzmem i unowocześniają się. "Trzy czwarte działań służb wywiadowczych to obecnie akcja antyterrorystyczna" - powiedział Didier Le Bret w wywiadzie dla dziennika "Le Figaro".

Przewiduje on, że "nawet gdy padną jego włości w Iraku i Syrii, IS, jak rak, nadal będzie dawał przerzuty". "IS, podobnie, jak Al-Kaida posiada zdolność operowania w strefach bezprawia" - przypomniał. "Pokonane przez koalicję IS najprawdopodobniej wróci do podziemia, co nie przeszkodzi mu w wezwaniach do dżihadu i inicjowaniu wszelkiego rodzaju zamachów" - analizuje Le Bret i zapowiada długotrwałą walkę z tą organizacją terrorystyczną.

Ten były dyplomata, który w przyszłym roku postanowił kandydować do parlamentu z ramienia Partii Socjalistycznej, wyraża podziw dla "zwrotu technologicznego", jakiego dokonały francuskie służby specjalne. Twierdzi on, że kontrwywiad został pod tym względem wyprzedzony przez wywiad, "ale jest w fazie doganiania".

Le Bret podkreśla, że jeszcze nie tak dawno "służby wywiadowcze zamykały się w kręgach wojskowo-policyjnych", a "obecnie zatrudniają inżynierów, lingwistów, ludzi ze świata biznesu".

Jego zdaniem francuskie służby pracują skutecznie i niesłuszne są oskarżenia, że nie potrafiły zapobiec zamachom. Takie zarzuty stawiano po ataku islamisty, który 14 lipca w Nicei ciężarówką wjechał w tłum, zabijając ponad 80 osób.

Le Bret był koordynatorem francuskich służb wywiadowczych od czerwca 2015 roku do września br.

«« | « | 1 | » | »»
 • Marek144
  02.11.2016 15:16
  Trochę im się zeszło . Ileś tysięcy chrześcijan zabitych lub wypędzonych. Wiele zabytków zniszczonych. I nagle HollandoMerkeloObamy świętują. Iście pyrrusowe zwycięstwo.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Poniedziałek
  dzień
  31°C Poniedziałek
  wieczór
  27°C Wtorek
  noc
  21°C Wtorek
  rano
  wiecej »