Reklama

Duszpasterz ludzi pracy na manifestacji

Duszpasterz ludzi pracy archidiecezji poznańskiej, ks. kanonik Tadeusz Magas wziął udział w manifestacji związkowców z „Solidarności”, która przeszła w piątek ulicami stolicy Wielkopolski w obronie miejsc pracy w Zakładach Hipolita Cegielskiego.

Reklama

„Jestem z ludźmi z 'Solidarności' od samego początku, dlatego nie mogło mnie z nimi zabraknąć i dziś. Ten związek kieruje się zasadami katolickiej nauki społecznej i nie chodzi mu tylko o swoje wąskie interesy, ale o Polskę” – powiedział KAI ks. Magas, który jest także honorowym członkiem NSZZ „Solidarność”.

Trasę manifestacji z Zakładów Hipolita Cegielskiego pod gmach urzędu wojewódzkiego kapłan przeszedł w stule nałożonej na płaszcz. Na początku i na zakończenie demonstracji odmówił ze związkowcami modlitwę „Ojcze nasz” oraz życzył im „Szczęść Boże!”.

Wraz z uczestniczącym w manifestacji przewodniczącym ogólnopolskiej „Solidarności”, Januszem Śniadkiem, duszpasterz złożył po drodze kwiaty pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca, który upamiętnia ofiary tragicznego protestu poznańskich robotników w 1956 roku.

Podczas demonstracji kapłan trzymał w dłoniach drewniany krzyż, przy którym w stanie wojennym modlił się z internowanymi działaczami wielkopolskiej „Solidarności”. Obecnie krucyfiks znajduje się w kościele Nawrócenia Świętego Pawła w Poznaniu, gdzie ks. Magas jest proboszczem.

„To jest olbrzymi krzyk ludzi pracy o swoją godność. Kierujemy ten krzyk bezpośrednio do ucha premiera Donalda Tuska. On powinien to usłyszeć” – mówił przed rozpoczęciem demonstracji szef wielkopolskiej „Solidarności”, Jarosław Lange.

Kilka tysięcy osób, głównie związkowców z NSZZ „Solidarność” z całej Polski, przeszło tą samą trasą, którą 53 lata wcześniej protestowali poznańscy robotnicy przeciwko władzy stalinowskiej. Manifestanci nieśli portrety premiera z długim nosem i napisami: „Donaldzie T... nie kłam!”.

Na zakończenie demonstracji związkowcy wręczyli na ręce wojewody wielkopolskiego, Piotra Florka petycję do premiera. Domagają się w niej wyższych odpraw dla pół tysiąca zwolnionych z pracy oraz restrukturyzacji firmy, która zapobiegnie dalszym zwolnieniom.

Pokojową manifestację zakłócili stoczniowcy z Gdańska i anarchiści, którzy przed gmachem urzędu wojewódzkiego obrzucili policjantów petardami i jajkami, a następnie starli się z siłami porządkowymi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama