Reklama

Zniszczona Umbria czeka na pomoc z zagranicy

Pełna dzieł architektury i sztuki Umbria po trzęsieniu ziemi nie poradzi sobie bez pomocy z zagranicy - powiedziała Marica Mercalli, nadzorująca zabytki w tym włoskim regionie. Rząd w sprawie odbudowy liczy na zrozumienie ze strony UE.

Reklama

Po serii wstrząsów z 26 i 30 października zniszczonych jest ponad 100 miasteczek w regionach Umbria i Marche. Ok. 40 tys. osób jest bez dachu nad głową.

"Potrzeba czasu, pieniędzy, ludzi. Nie potrafię nawet oszacować, w ilu miejscach będą prowadzone prace" - przyznała Mercalli w rozmowie z dziennikiem "La Stampa". "To epokowa katastrofa. Jeśli nie otrzymamy pomocy z zagranicy, nigdy nie damy sobie rady" - dodała.

Szefowa biura nadzoru nad zabytkami archeologii i kultury w Umbrii poinformowała, że inżynierowie już pracują nad projektem odbudowy zniszczonej bazyliki św. Benedykta w Nursji. Termin rozpoczęcia prac zależy od tego, jak długo będą utrzymywały się wstrząsy wtórne - zastrzegła.

Wstrząsy w środkowych Włoszech nie ustają. Od północy w czwartek w ciągu kilkunastu godzin zanotowano ich około 100. Najsilniejszy miał magnitudę 4,8 i był odczuwalny również w Rzymie.

Wcześniej ministerstwo kultury podało wstępne dane o tym, że zniszczeniu w różnym stopniu uległo ok. 5 tys. zabytków. Premier Matteo Renzi, apelując do Unii o zainteresowanie sytuacją we Włoszech w związku ze skalą zniszczeń, oświadczył: "Europa ma dzisiaj siedzibę w Nursji". "Miasteczka są duszą naszego kraju" - dodał.

Minister infrastruktury Graziano Delrio powiedział radiu RAI, że rząd "bardzo wierzy w zdolność Komisji Europejskiej do zrozumienia tej nadzwyczajnej sytuacji". Tak odpowiedział na pytanie o reakcję, jakiej ze strony Unii oczekuje rząd na wniosek o zgodę na większą elastyczność budżetową w związku z wydatkami na odbudowę po trzęsieniu.

"Potrzeba wiele pieniędzy, bo w ciągu ostatnich 20 lat mało inwestowaliśmy w zabezpieczenia" - ocenił Delrio. Według podanych przez niego wstępnych szacunków odbudowa będzie kosztować od 4 do 7 mld euro rocznie.

Po serii wstrząsów powróciła dyskusja na temat stanu technicznego włoskich szkół. W najnowszym raporcie włoska Liga Ochrony Środowiska (Legambiente) podała w czwartek, że prawie 90 proc. placówek oświatowych zbudowano, zanim w życie weszły normy antysejsmiczne. 40 proc. wszystkich szkół znajduje się na obszarach aktywności sejsmicznej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Niedziela
noc
-1°C Niedziela
rano
0°C Niedziela
dzień
0°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama