Występem Michała Urbaniaka "Miles of Blue" rozpocznie się w niedzielę w warszawskiej Sali Kongresowej 51. Międzynarodowy Festiwal Jazz Jamboree 2009.
Koncert Urbaniaka, podczas którego zostaną zaprezentowane m.in. utwory z najnowszej płyty artysty, dedykowanej Milesowi Davisowi, to, zdaniem organizatorów, największe wydarzenie festiwalu.
Po śmierci Milesa Davisa, Michał Urbaniak miał przygotowane kilkanaście jego utworów w swoich oryginalnych aranżacjach. Jednak, gdy zorientował się, że prawie każdy nagrywa płytę w hołdzie Davisowi, wycofał się z tego zamiaru. Szkice zachował do dziś i właśnie niektóre z nich znalazły się na najnowszej płycie artysty "Miles of Blue", której premiera odbyła się 5 października 2009 roku.
"Wydaje mi się, że wydałem ważną płytę, przede mną ważny koncert i pewnie jest to ważny moment w mojej biografii - mówi w rozmowie z PAP Michał Urbaniak. - Punkt zwrotny i pewne nostalgiczne podsumowanie".
"Kiedy zdałem sobie sprawę z tego, że basista Marcus Miller, tak niedawno, gdy razem graliśmy, miał 15 lat, a teraz obchodzi swoje 50-lecie, to pomyślałem, że pora spojrzeć i na siebie z pewnego dystansu - mówi Urbaniak. I dodaje: "Uznałem to też za dobry powód, aby zebrać wszystkie tamte 'dzieci', które grały ze mną, i wydać płytę z najlepszymi swoimi melodiami i pewnym zwiastunem, tego, co będzie".
W Sali Kongresowej - jak zapowiada Urbaniak - będzie wykonanych sporo utworów z płyty "Miles of Blue" w wersji koncertowej, przedstawione też będą inne kompozycje i naturalnie będzie wielki ukłon w stronę Milesa, który, w pewien sposób, patronuje jego muzyce. "Przecież miałem zaledwie 14 lat, gdy Miles Davis stał się moim bohaterem, następcą Winnetou, idolem na całe życie. Do dziś jest największym dla mnie wzorem, wzorem muzykanta" - wyznał Urbaniak.
O spotkaniu Urbaniaka z Davisem przypominają organizatorzy w materiałach zapowiadających festiwal: "Po raz pierwszy Miles Davis usłyszał Michała Urbaniaka w słynnym amerykańskim programie 'Tonight Show', prowadzonym w NBC przez Johnny'ego Garsona. To właśnie Garson powiedział o muzyce Urbaniaka, że od czasów Stonesów to najświeższe i najciekawsze brzmienie, jakie słyszał. Później doszło do muzycznego spotkania obu artystów przy nagraniu albumu 'Tutu' ".
Polski skrzypek jazzowy swoją płytą chce uczcić - jak sam mówi - pięćdziesiątą rocznicę wydania płyty Davisa "Kind of Blue" - tej najpopularniejszej, najbardziej uznanej i najlepiej sprzedającej się płyty w historii jazzu, która należy też do ulubionych krążków Urbaniaka.
25 października w Sali Kongresowej w Warszawie Urbaniakowi "uzbrojonemu" w swoje "talking violin" - "mówiące skrzypce" towarzyszyć będą: Tom Browne - na trąbce, Otto Williams na basie, perkusista Troy Miller, gitarzysta Dave Gilmore, pianista Don Blackman oraz raper NATO i wokalistka Mika Urbaniak.
Jak poinformowali PAP organizatorzy wydarzenia z Fundacji Jazz Jamboree, tegoroczna edycja festiwalu składa się z czterech koncertów galowych, które odbędą się w październiku, listopadzie i grudniu.
Po "gali Urbaniaka" kolejnym wydarzeniem będzie koncert "Śpiewając Jazz", podczas którego 23 listopada w Teatrze Polonia wystąpią Marianna Wróblewska, Beata Przybytek oraz Maciej Zakościelny. Następna odsłona Jazz Jamboree to 5 grudnia w Fabryce Koneser występy zespołu New Way Jazz Masecki - Ravitz, Tymon Tymański wraz z Polish Brass Ensemble. Z kolei 13 grudnia w sali Palladium odbędzie się koncert pt. "Jazz muzyka wolności - Jacek Kaczmarski", w którym udział wezmą Anna Serafińska, Maria Sadowska oraz Janusz Szrom.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.