Nagroda Ekumeniczna dla braci z Taizé

Wspólnota z Taizé została laureatem tegorocznej Nagrody Ekumenicznej przyznawanej przez Akademię Katolicką Bawarii.

Wyróżnienie oraz czek na 10 tys. euro odebrał podczas uroczystości 23 października w Monachium przeor Wspólnoty, brat Alois.

Przyznając nagrodę u progu mającego się odbyć w 2010 r. w Monachium 2. Ekumenicznego Zjazdu Kościołów, Akademia Katolicka Bawarii wyraziła uznanie dla Wspólnoty z Taizé jako „miejsca pojednania między podzielonymi chrześcijanami i rozdartymi narodami”. W uroczystości uczestniczył metropolita Monachium, abp Reinhard Marx.

Brat Alois powiedział, że przyjmuje nagrodę dedykując ją pamięci zamordowanego przed pięcioma laty założyciela Wspólnoty. Przypomniał, że gdy Roger Schutz powoływał do życia Wspólnotę Ekumeniczną z Taizé, kierowało nim pytanie, w jaki sposób chrześcijanie mogliby stać się zaczynem pokoju dla ludzkości. Dlatego też – uważał - nie powinni przesuwać na później pojednania między sobą. „Ta intuicja jest aktualna dziś bardziej niż kiedykolwiek dotąd” - powiedział przeor Wspólnoty z Taizé. Zaapelował, aby chrześcijanie nie tracili sił na „małe konflikty i wojny”. Jego zdaniem teraz jest bowiem czas, aby połączyć dary „dane przez Ducha Świętego wszystkim rodzinom chrześcijańskim”.

Przeor Wspólnoty Taizé zaproponował zgromadzonym na uroczystości, aby raz w miesiącu w swoim miejscu zamieszkania zapraszali na „wspólną wieczorną modlitwę pojednania”. – Będzie wtedy wzrastało dążenie, aby wspólnie robić wszystko, co można wspólnie zrobić” – zaznaczył brat Alois. Dodał, że w ten sposób będzie też można przełamać izolację i przyciągnąć ludzi, którzy na ogół rzadko się z sobą spotykają, w tym również cudzoziemców i migrantów.

Bracia z Taizé, którzy dla swojej Wspólnoty nie przyjmują żadnych pieniędzy, pragną przeznaczyć otrzymaną sumę na druk Biblii, które będą rozdawane bezpłatnie w Chinach.

Nagroda Ekumeniczna jest przyznawana od 1995 r. w nieregularnych odstępach czasu osobom lub instytucjom. Jej laureatami byli m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper, teolodzy Franz Mussner, Ulrich Wilckens i Otto Hermann Pesch oraz Krąg „ Una-Sancta” z Monachium.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  10°C Piątek
  noc
  9°C Piątek
  rano
  12°C Piątek
  dzień
  13°C Piątek
  wieczór
  wiecej »