W tym roku mija 750. rocznica obecności i posługi franciszkanów w Gnieźnie. Z tej okazji w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna sprawowana była wczoraj Msza św. dziękczynna, której przewodniczył abp Henryk Muszyński.
Eucharystię koncelebrowali o. Adam Kalinowski – przełożony gdańskiej prowincji franciszkanów oraz o. Jacek Korsak – gwardian gnieźnieńskiego klasztoru i proboszcz istniejącej przy nim parafii Wniebowzięcia NMP.
„Mamy za co dziękować Panu Bogu i Matce Bożej Pocieszenia Pani Gniezna – mówił o. Korsak witając wszystkich przybyłych na Eucharystię. – Dziękujemy za 750 lat istnienia naszego klasztoru i tych wszystkich braci franciszkanów, którzy przez ten czas posługiwali w naszym mieście służąc głoszeniem Słowa Bożego i udzielając sakramentów, szczególnie sakramentu pokuty i pojednania, a także dając świadectwo wspólnotowego życia – dodał gwardian gnieźnieńskiego klasztoru.
Za wielowiekową obecność i posługę franciszkanów w Gnieźnie dziękował także abp Henryk Muszyński. Jak mówił, przypadające w tym roku jubileusze: 800-lecia powstania zakonu i 750-lecia jego obecności w mieście św. Wojciecha uzmysławiają nam prawdę, że wraz z dziełem Boga trwa dzieło św. Franciszka i jego duchowych synów.
„Franciszkanie przez wieki nieśli Chrystusową Ewangelię, nieśli pokój, dobro i radość, świadcząc o głoszonych prawdach swoim życiem” – podkreślił metropolita gnieźnieński. Przyznał również, że dzisiejszy świat potrzebuje duchowych synów św. Franciszka, potrzebuje ich modlitwy i ewangelicznej ubogości.
„Z całą pewnością jesteśmy dziś na dziejowym zakręcie. Ilu jest takich ludzi, którzy próbują budować swoje życie bez Boga, którym wydaje się, że Boga można zdetronizować i zająć Jego miejsce, którzy sami chcą decydować o swoim życiu i życiu innych ludzi. Im wszystkim potrzebne jest wyraźne świadectwo wierności Jezusowi Chrystusowi, świadectwo, jakie od wieków dają franciszkanie” – dodał abp Muszyński.
O zadaniach, jakie mają współcześnie do spełnienia franciszkanie mówił także na koniec Mszy św. o. Adam Kalinowski – przełożony gdańskiej prowincji franciszkanów. Jak podkreślił, jednym z najważniejszych jest pokazanie światu miłości, jaką darzył Jezusa Kościół i drugiego człowieka założyciel zgromadzenia św. Franciszek.
W Mszy św. uczestniczyli kanonicy Kapituły Prymasowskiej, proboszczowie gnieźnieńskich parafii, gnieźnieńscy parlamentarzyści oraz władze miejskie i samorządowe. Obecni byli także wierni prowadzonej przez franciszkanów parafii Wniebowzięcia NMP oraz członkowie Rycerstwa Niepokalanej.
Gnieźnieński klasztor franciszkanów jest historycznie najstarszym w prowincji gdańskiej. Franciszkanie przybyli tu w 1259 roku z inicjatywy księcia kalisko-gnieźnieńskiego Bolesława Pobożnego oraz jego żony bł. Jolenty. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1270 roku, a 9 lat później miała miejsce uroczysta konsekracja. Świątynia od początku nosi wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jest także sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna, której wizerunek papież Jan Paweł II ozdobił koronami w 1997 roku.
Franciszkanie posługiwali w Gnieźnie nieprzerwanie do 1836 roku, gdy rząd pruski zarządził kasatę klasztoru. Przez blisko wiek kościołem zakonników opiekowali się proboszczowie pobliskiej fary, budynek klasztorny natomiast najpierw oddano wojsku, a później wystawiono na licytację. Wykupem interesowali się Żydzi, którzy chcieli urządzić w nim browar. Gnieźnianie nie dopuścili jednak do tego. Ostatecznie budynek wykupiło miasto i urządziło w nim szkołę.
Franciszkanie wrócili do Gniezna w 1928 roku. Oddano im kościół i kilka cel w klasztorze, w którym nadal funkcjonowała szkoła. Arcybiskup gnieźnieński kard. August Hlond przydzielił im także parafię. Tuż przed wybuchem wojny w 1939 roku franciszkanie wykupili od miasta swój klasztor, ale już nie zdołali do niego wejść - w listopadzie 1939 roku zostali wyrzuceni przez okupanta z Gniezna i z Wielkopolski. Wrócili w 1945 roku.
Obecnie w klasztorze mieszka dziewięciu ojców i dwóch braci zakonnych. Kościół franciszkanów jest tłumnie odwiedzany przez penitentów, zwłaszcza przed świętami Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego. W parafii działa także prężnie kilka wspólnot m.in. Odnowa w Duchu Świętym. Od niedawna gnieźnieńscy franciszkanie mają także nową stronę internetową www.gniezno.franciszkanie.pl, gdzie można znaleźć wiele informacji nt. zakonu, parafii i sanktuarium.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.