Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) chce, by prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, premier Julia Tymoszenko i Narodowy Bank Ukrainy (NBU) "wyrazili wspólne poparcie" dla pakietu działań, które Ukraina powinna podjąć w związku z panującym tu kryzysem finansowym.
Oświadczenie tej treści przekazała w niedzielę misja MFW, na zakończenie swego tygodniowego pobytu w Kijowie.
W listopadzie Ukraina oczekuje wydzielenia przez MFW czwartej, ostatniej transzy przyznanego w ubiegłym roku kredytu stabilizacyjnego na łączną sumę 16,4 mld dolarów.
Uzyskując tę pożyczkę Ukraińcy zgodzili się na pewne warunki MFW, jednak w związku z toczącą się na Ukrainie prezydencką kampanią wyborczą nie wszystkie z nich są realizowane.
"Misja (MFW na Ukrainie) oczekuje, że poparcie dla uzgodnionego wcześniej pakietu działań (antykryzysowych) zostanie wyrażone przez wszystkich, którzy podpisali się pod tym programem: prezydenta, premiera, ministra finansów oraz prezesa NBU" - czytamy w oświadczeniu MFW.
Fundusz podkreślił, iż oczekuje także zapewnień, że podjęta w ubiegłym tygodniu decyzja parlamentu o podniesieniu płacy minimalnej zostanie zawetowana. Ma ona wzrosnąć do 744 hrywien w listopadzie, a następnie do 922 hrywien w grudniu przyszłego roku (odpowiednio do około 334 i 414 zł). W odpowiedzi resort finansów ogłosił, że jeśli miałby zrealizować te obietnice, musiałby zwolnić aż 45 proc. pracowników ukraińskiej budżetówki. Jest to 1,6 mln osób.
Inicjatorami podwyżki płacy minimalnej była prorosyjska Partia Regionów Ukrainy. Na jej czele stoi faworyt w sondażach przed zaplanowanymi na styczeń wyborami prezydenckimi, były premier Wiktor Janukowycz. Popiera go ok. 22-28 proc. respondentów.
Prócz niego w wyborach startuje premier Tymoszenko (15-20 proc. poparcia) i prezydent Juszczenko (3-7 proc.), który ubiega się o reelekcję.
Choć kampania wyborcza na Ukrainie rozpoczęła się oficjalnie dopiero w ubiegłym tygodniu każdy z trzech kandydatów stara się zaprezentować swym wyborcom z jak najlepszej strony.
Efektem tych zabiegów są niewykonane punkty programu współpracy z MFW. Jest to m.in. 20-procentowa podwyżka cen gazu dla odbiorców indywidualnych, która miała wejść w życie 1 września oraz podwyżka cen gazu dla zakładów ciepłowniczych, oczekująca na realizację od 1 października.
W swym niedzielnym oświadczeniu MFW nie ograniczył się wyłącznie do krytyki Ukrainy. Przyznając, że sytuacja gospodarcza i finansowa tego kraju uległa stabilizacji misja Funduszu podkreśliła, że "dla wzmocnienia tych osiągnięć konieczne jest prowadzenie zdyscyplinowanej polityki (antykryzysowej)".
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.