Rosję czekają nieprzyjemne niespodzianki ?

Komentując skład nowego rządu Niemiec, dziennik "Kommiersant" prognozuje w poniedziałek, że "Rosję czekają nieprzyjemne niespodzianki".

Rosyjska gazeta wyjaśnia, że na czele resortu spraw zagranicznych stanie "stary krytyk Gazpromu" Guido Westerwelle, a sprawiedliwości - Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, sprawozdawczyni Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE) w sprawie koncernu naftowego Jukos.

"W Rosji nowego szefa MSZ Niemiec, w odróżnieniu od jego poprzednika Franka-Waltera Steinmeiera, raczej nie czeka ciepłe przyjęcie. Chodzi o to, że Guido Westerwelle wyraźnie nie sympatyzuje z Gazpromem. Był jednym z najtwardszych krytyków ekskanclerza RFN Gerharda Schroedera za jego przejście do pracy w Nord Stream (konsorcjum budującym Gazociąg Północny przez Morze Bałtyckie z Rosji do Niemiec - PAP)" - konstatuje "Kommiersant".

Gazeta zauważa także, iż "pod kierunkiem Westerwellego FDP aktywnie krytykowała Rosję za sytuację z prawami człowieka".

Przedstawiając panią Leutheusser-Schnarrenberger, "Kommiersant" przypomina, że podczas czerwcowej sesji ZPRE w raporcie "Politycznie motywowane procesy sądowe w krajach Europy" główną uwagę poświęciła ona sprawie Jukosu.

Także "Niezawisimaja Gazieta" zwraca uwagę na nominację Leutheusser-Schnarrenberger, oceniając, iż "w ostatnich latach przysporzyła Rosji niemało nieprzyjemności ostrą krytyką za nieprzestrzeganie zasad demokracji, w tym za proces (b. szefa Jukosu Michaiła) Chodorkowskiego".

Wszelako dziennik ten nie przewiduje "szczególnych trudności" w relacjach rosyjsko-niemieckich. "Westerwelle oświadczył, że znakiem szczególnym niemieckiej polityki zagranicznej znów powinno się stać rozbrojenie. A jest to temat, na którego dyskutowanie Moskwa zawsze jest otwarta" - pisze "Niezawisimaja Gazieta".

Z kolei "Izwiestija" podkreślają, że "nie ma przesłanek do korygowania polityki Berlina wobec Moskwy". "Kanclerzem pozostaje Angela Merkel. Jej plany budowy strategicznego partnerstwa z naszym krajem podbudowują nie tylko słowa, lecz także czyny" - zaznacza gazeta.

"Izwiestija" przypominają, że "to przy Merkel zaczęto realizować wiele projektów gospodarczych, które istniały tylko na papierze". Jako przykłady dziennik wymienia budowę Nord Stream i udział niemieckich koncernów w zagospodarowywaniu potężnego złoża gazu ziemnego Jużnorusskoje na Syberii.

"W ostatnich miesiącach kanclerz opowiedziała się za wejściem Gazpromu na niemiecki rynek (dystrybucji gazu) i zakupem przez rosyjskich inwestorów stoczni Wadan. Nie wspominając o sprzedaży giganta samochodowego Opel konsorcjum Magna-Sbierbank, co stało się możliwe tylko dzięki wysiłkom niemieckiego rządu. Transakcja ta jest najdobitniejszym potwierdzeniem pragmatycznego podejścia Berlina do stosunków z Moskwą" - pisze dziennik.

Również "Wiedomosti" wyrażają pogląd, że "polityka Niemiec wobec Rosji będzie budowana na pragmatycznej podstawie". "W porozumieniu koalicyjnym ocenia się, iż Rosja jest ważnym partnerem Niemiec w Afganistanie, w kwestii irańskiego programu jądrowego, w walce z międzynarodowym terroryzmem i w przeciwdziałaniu zmianom klimatu" - odnotowuje gazeta.

"Wiedmosti" zauważają jednocześnie, że w dokumencie tym "wskazuje się Rosji na potrzebę podjęcia poważnych wysiłków w sferze praw człowieka, demokracji i prymatu prawa".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
22°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
16°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
wiecej »