Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie opublikowało raport o prześladowaniach chrześcijan.
W 38 krajach świata systematycznie prowadzi się krwawe prześladowania chrześcijan, którzy nadal najbardziej cierpią z rąk islamskich ekstremistów. Mówiono o tym w Rzymie na prezentacji dorocznego raportu o sytuacji wyznawców Chrystusa w 196 krajach. Został on opracowany przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. „Raport ten to nie powieść, ale jasny dowód ceny, jaką płacą dziś ludzie za wyznawanie swej wiary” – podkreślono na prezentacji. Przypomniano zarazem, że „nie można pomóc prześladowanym braciom, jeśli nie zna się prawdziwych realiów ich życia”.
Raport odnotowuje wyraźne pogorszenie sytuacji, gdy chodzi o przestrzeganie wolności religijnej w ciągu ostatnich dwóch lat. W tym kontekście wymienia m.in. Bangladesz, gdzie dochodzi do radykalizacji islamu, oraz Sudan, gdzie aresztowano ministra ds. wyznań, a rząd bezprawnie konfiskuje ziemie należące do Kościoła. Przypomina też o masowej akcji niszczenia ponad 2 tys. krzyży na kościołach, jaka ma miejsce w Chinach, i o co najmniej 3 tys. chrześcijan więzionych za swą wiarę w Erytrei. Wskazuje też na stosowanie przez władze Korei Północnej zasady zbiorowej odpowiedzialności. Przykładem tego może być zamordowanie tam ostatnio za posiadanie Biblii młodej kobiety, a następnie wymordowanie za to, jak je określono, „przestępstwo”, całej jej rodziny.
„Postanowiliśmy wprowadzić nową kategorię prześladowców, która wcześniej nie była obecna. Jest nią hiperekstremizm islamski, ultrafundamentalizm. Mamy tu na myśli takie grupy terrorystyczne jak tzw. Państwo Islamskie w Syrii i Iraku, Boko Haram, które chce zdechrystianizować Nigerię, fundamentalistów z Asz-Szabab w Somalii i Kenii - mówi Radiu Watykańskiemu Alessandro Monteduro, dyrektor Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie we Włoszech. - Patrząc na to, co się w ostatnim czasie dzieje na świecie, musieliśmy włączyć tę nową kategorię hiperekstremiumu islamskiego, tym bardziej, że jego ofiarą pada na świecie obecnie jeden kraj na pięć. Krwawe działania Państwa Islamskiego są faktem bolesnym”.
Kraje w których sytuacja chrześcijan jest najgorsza i gdzie najbardziej zagrożona jest wolność religijna, to Arabia Saudyjska, Irak, Syria, Afganistan, Somalia, Nigeria i Korea Północna.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.