USA: Przed wizytą ministra Sikorskiego

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski udaje się na początku listopada z wizytą do USA, aby - jak to ujmuje polski rząd - kontynuować polsko-amerykański dialog strategiczny.

Szef polskiej dyplomacji przybędzie do Waszyngtonu w niedzielę 1. listopada, a w środę spotka się z sekretarz stanu Hillary Clinton i demokratycznym przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Senatu, Johnem Kerrym, kandydatem na prezydenta w wyborach w 2004 r.

Wstępny program wizyty przewiduje także spotkanie ministra z doradcą prezydenta Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego, emerytowanym generałem Jimem Jonesem.

Stosunki polsko-amerykańskie stały się tematem licznych komentarzy po porzuceniu przez administrację Obamy planu umieszczenia w Polsce bazy systemu obrony rakietowej - 10 wyrzutni antyrakiet chroniących Europę i USA przez rakietami dalekiego zasięgu z Iranu - opracowanego przez ekipę prezydenta Busha.

Nagłe ogłoszenie tej decyzji, w dodatku w 70 rocznicę inwazji sowieckiej 17 września 1939 r., sprawiło, że komentatorzy interpretowali to jako gest w kierunku Rosji kosztem Polski.

W miesiąc później jednak do Warszawy przybył wiceprezydent Joe Biden z potwierdzeniem oferty współpracy przy realizacji nowego projektu obrony rakietowej w Europie. W Polsce mogłaby się znaleźć baza tego systemu, który ma chronić Europę przed irańskimi rakietami krótkiego i średniego zasięgu.

Na podstawie wypowiedzi polskich dyplomatów można oczekiwać, że "nowa tarcza" będzie jednym z głównych tematów rozmów ministra Sikorskiego w Waszyngtonie. Jak podają źródła dyplomatyczne, strona amerykańska ma przedstawić więcej szczegółów swojej oferty.

Minister Sikorski będzie też prawdopodobnie rozmawiał o udziale wojsk polskich w misji NATO w Afganistanie, gdzie służbę pełni około 2000 polskich żołnierzy.

Administracja Obamy rozważa ewentualne wysłanie do Afganistanu dodatkowych wojsk amerykańskich, o które zabiega dowódca sił USA i NATO w tym kraju, generał Stanley'a McChrystal.

W związku z ofensywą talibów i rosnącymi stratami wojsk USA, Waszyngton nalega na sojuszników, aby zwiększyli swoje kontyngenty w Afganistanie. Oficjalnie pomoc zadeklarowała na razie Wielka Brytania.

Rząd RP podkreśla, że nie podjął jeszcze decyzji w sprawie zwiększenia liczebności wojsk polskich w Afganistanie.

Szef dyplomacji weźmie także udział w trzech konferencjach na temat Polski i Europy środkowowschodniej - w Brookings Institution, Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) i w Banku Światowym.

W tej ostatniej, poświęconej transformacji rynkowej w naszym regionie i sukcesom Polski w tym kontekście, będzie również uczestniczył prezes Narodowego Banku Polskiego, Sławomir Skrzypek.

Jednym z celów wizyty jest przypomnienie o kluczowej roli Polski w upadku komunizmu w 1989 r. z okazji przypadającej 9 listopada 20 rocznicy upadku muru berlińskiego.

Sikorski spotka się z związku z tym z zespołem redakcji "Washington Post", udzieli wywiadu dziennikowi "New York Times" i wystąpi w porannym programie informacyjnej telewizji kablowej MSNBC.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
22°C Środa
rano
29°C Środa
dzień
29°C Środa
wieczór
23°C Czwartek
noc
wiecej »