Poznań: VIII Ekumeniczne Święto Biblii

Uroczyste wniesienie księgi Pisma Świętego, czytania z różnych przekładów Biblii, homilie biskupów oraz wiary - tak wyglądało nabożeństwo Słowa podczas Ekumenicznego Święta Biblii w Poznaniu.

Święto, organizowane już po raz ósmy przez Poznańską Grupę Ekumeniczną, obchodzone jest pod hasłem „To, co jest niemożliwe u ludzi, jest możliwe u Boga”.

Nabożeństwo odprawiono w Katedrze Poznańskiej. Przewodniczyli mu arcybiskup Stanisław Gądecki oraz biskup Mieczysław Cieślar z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Obydwaj duchowni wygłosili też homilię.

"Wiele jest jeszcze do zrobienia na drodze ekumenizmu" – mówił w homilii bp Cieślar. Duchowny podkreślił, że ciągle jest wiele różnych problemów, które trudno przezwyciężyć i które wzywają nas do modlitwy. "Trzeba przejść przez te trudy ufając Bogu żywemu, patrząc na Jezusa i wierząc, że On nas prowadzi" – mówił biskup z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Bp Cieślar zauważył też, że Bóg wzywa ludzi do działania, bo jesteśmy stworzeni do dobrych czynów.

Homilię wygłosił także abp Stanisław Gądecki, który podkreślił, że wobec dziwnego niepokoju naszych czasów musimy zauważyć, że poprzednie pokolenia czerpały swój pokój wewnętrzny od Boga. Przekonywał, że wiara jest rozumnym odczytywaniem znaków. "Nie wystarczy wierzyć w Boga, trzeba Mu jeszcze zawierzyć, trzeba Mu zaufać" – zauważył metropolita poznański.

Potrzebę takiego zawierzenia potwierdza właśnie Biblia. Dzięki niej, jak mówił, odkrywamy, że wiara nie jest tylko naszą prywatną sprawą, ale powinna przenikać całe nasze życie. "Podczas nabożeństwa ekumenicznego przypominamy sobie liturgię starożytnego Kościoła i słowa wypowiadane przez biskupa po homilii: Zwróćmy się do Pana; tylko wspólne spojrzenie na Chrystusa prowadzi nas do jedności" – podkreślił metropolita poznański.

W nabożeństwie słowa wzięli udział bracia z Taizè, którzy przygotowują w Poznaniu Europejskie Spotkanie Młodych. Członkowie różnych wyznań modlili się zwłaszcza za młodzież, która przybędzie do Poznania pod koniec grudnia i za organizatorów spotkania młodych. Jutro, w jednym z kościołów w ramach Ekumenicznego Święta Biblii, bracia z Taizè poprowadzą modlitwę ekumeniczną, w której będą uczestniczyć członkowie Poznańskiej Grupy Ekumenicznej.

Poznańska Grupa Ekumeniczna, która zorganizowała święto Biblii, powstała w 2001 roku i gromadzi duchownych sześciu Kościołów: prawosławnego, rzymskokatolickiego, ewangelicko-metodystycznego, ewangelicko-augsburskiego, polskokatolickiego i zielonoświątkowego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
15°C Piątek
noc
15°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
20°C Piątek
wieczór
wiecej »