Trwałe rozwiązanie konfliktu na Bliskim Wschodzie musi uwzględnić status Jerozolimy jako miasta świętego. Abp Celestino Migliore zwrócił na to uwagę 3 listopada na obradach ONZ o Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA).
Podobnie jak działająca równolegle z nią aż do tej pory Misja Papieska dla Palestyny, powstała ona 60 lat temu jako instytucja doraźna – do czasu sprawiedliwego rozwiązania problemu uchodźców palestyńskich. Sam fakt jej istnienia od 1949 r. do dziś wskazuje, że sytuacja nie uległa poprawie – stwierdził stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nawiązał on do licznych incydentów przemocy i utrudnień w swobodnym przemieszczaniu się, powodowanych przez tzw. «mur bezpieczeństwa».
W tym kontekście Stolica Apostolska ponawia poparcie dla międzynarodowego zagwarantowania wolności religijnej mieszkańcom Jerozolimy, jak też swobodnego dostępu do miejsc świętych wiernym wszystkich religii i narodowości. Abp Migliore przypomniał, że obecna tragiczna sytuacja dotyczy milionów ludzi. Kluczowego dla pokoju na całym Bliskim Wschodzie konfliktu izraelsko-palestyńskiego nie udaje się zaangażowanym stronom rozwiązać. Wspólnota międzynarodowa winna stale zabiegać o ich zbliżenie i dialog.
3 listopada Watykański przedstawiciel zabrał również głos w oenzetowskiej debacie o promowaniu nowych i odnawialnych źródeł energii. Zaapelował o międzynarodową strategię energetyczną, zapewniającą też ochronę zdrowia i środowiska. Postępy na tym polu mają ogromną wagę dla walki z ubóstwem. Wprowadzanie nowych technologii, nastawionych na oszczędność energii, wiąże się ze znacznymi wydatkami w fazie początkowej. Istotne jest, by zapewnić dostęp do nowych i odnawialnych źródeł energii również uboższej części ludzkości – wskazał abp Migliore na forum ONZ.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.