Polski biskup Romualdo Matias Kujawski został nowym ordynariuszem diecezji Porto Nacional w Brazylii
Decyzję Benedykta XVI w tej sprawie ogłosiło 4 listopada Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Polak, który od roku był koadiutorem tej diecezji, zajmie miejsce dotychczasowego rządcy – 75-letniego obecnie bp. Geraldo Vieiry Gusmão, który w tym samym dniu ustąpił z urzędu.
Ks. Romualdo Matias (Romuald Maciej) Kujawski urodził się 24 stycznia 1947 w Poznaniu. Tam też ukończył szkołę podstawową i średnią oraz Wyższe Seminarium Duchowne, po czym 24 maja 1973 ówczesny metropolita poznański abp Antoni Baraniak udzielił mu święceń kapłańskich. Następnie przez 15 lat pracował duszpastersko w różnych parafiach swej archidiecezji, z przerwą na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, gdy pogłębiał studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.
W 1988 wyjechał jako kapłan diecezjalny („fidei donum”) do pracy w Brazylii. Najpierw 10 lat działał jako misjonarz w archidiecezji Diamantina (stan Mato Grosso w południowo-wschodniej części kraju) – był tam wykładowcą, dyrektorem studiów, a w końcu rektorem miejscowego seminarium duchownego. W 1999 przeniósł się do archidiecezji Palmas w środkowej Brazylii. Pracował tam jako wikary i w różnych strukturach diecezjalnych, m.in. był rektorem miejscowego seminarium interdiecezjalnego i wikariuszem biskupim ds. zarządzania archidiecezją. Tam też zastała go decyzja Benedykta XVI z 2 lipca ub.r., powołująca go na biskupa koadiutora (czyli mającego prawo następstwa do objęcia rządów) w diecezji Porto Nacional, wchodzącej w skład metropolii Palmas.
Sakrę nowy biskup przyjął 15 sierpnia ub.r. w mieście Palmas; głównym konsekratorem był miejscowy metropolita abp Alberto Taveira Corrêa, a jednym ze współkonsekratorów – metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.
Diecezja Porto Nacional na północy Brazylii istnieje od 20 grudnia 1915. Obecnie zajmuje powierzchnię ponad 96,2 tys. km kw. i jest zamieszkana przez ok. 350 tys. osób, z których prawie 300 tys. to katolicy. na tym rozległym obszarze jest niespełna 30 parafii, obsługiwanych przez 36 księży diecezjalnych i zakonnych, pracuje tam również ok. 40 sióstr zakonnych.
Bp Kujawski jest kolejnym hierarchą polskiego pochodzenia lub mającym polskie korzenie w episkopacie brazylijskim. Jest wśród nich m.in. ośmiu biskupów mianowanych przez Jana Pawła II w latach 1979-2000. Pierwszym z nich był bp Ladislau Biernaski CM – dawny biskup pomocniczy Kurytyby, od 6 grudnia 2006 ordynariusz diecezji São José dos Pinhais, mianowany biskupem 19 kwietnia 1979 i osobiście konsekrowany przez Ojca Świętego 27 maja tegoż roku. Ostatnim z nich jest biskup Campo Abior – Edward Zielski, mianowany 2 lutego 2000 i konsekrowany 7 maja tegoż roku.
Bp Kujawski był również szóstym kapłanem polskim mianowanym biskupem przez Benedykta XVI dla Kościoła poza Polską – dziś jest ich już dziesięciu. Ostatnim w tym gronie jest, jak na razie, ks. Adam Leszek Musiałek, sercanin (urodzony 9 maja 1957), mianowany 17 lipca br. biskupem południowoafrykańskiej diecezji De Aar i konsekrowanym 24 września br.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.