Reklama

Doskonała współpraca polsko-niemiecka

Współpraca parlamentów Polski i Niemiec układa się znakomicie i przynosi świetne efekty - ocenił w piątek marszałek Sejmu Bronisław Komorowski na wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącym niemieckiego Bundestagu Norbertem Lammertem.

Reklama

Lammert przybył do Polski w piątek w związku ze wspólnymi polsko-niemieckimi obchodami jubileuszu dwudziestolecia pokojowego przełomu w Europie. Obaj politycy przed konferencją otworzyli w Sejmie wystawę z okazji 20. rocznicy upadku muru berlińskiego pt. "Mur runął - pokojowa rewolucja i przezwyciężenie podziału!". Ekspozycję przygotował Bundestag.

Komorowski zaznaczył na konferencji prasowej w Sejmie, że w roku 20. rocznicy wolności Polski i jedności Niemiec parlamenty obu krajów koncentrują wysiłki na przekonaniu do wspólnej historii obu narodów, a w przyszłym roku chcą podjąć wspólne działania na rzecz odpowiedniej implementacji Traktatu z Lizbony. Dodał, że przyjął zaproszenie polsko-niemiecko-francuskie na spotkanie w Zagłębiu Ruhry na początku przyszłego roku.

Z kolei Lammert podkreślał, że już od dawna Polska i Niemcy nie mają odrębnych historii, gdyż są one bardzo ściśle ze sobą związane, zawsze były i z tego wynika wspólna odpowiedzialność za przyszłość. Zwrócił uwagę, że 9 listopada 1989 r., w dniu kiedy runął mur berliński, Helmut Kohl - ówczesny kanclerz RFN - był w Polsce i to był "szczególny dowcip historii", który unaocznia jak bardzo historia Niemiec jest związana z historią Polski. "To pokazuje, że każdy z naszych krajów nie ma tylko swojej narodowej historii, ale zawsze jest to także historia europejska" - powiedział Lammert.

Komorowski zaprosił wszystkich zainteresowanych do obejrzenia wystawy w Sejmie, która - jak mówił - świadczy o wspólnocie losów polsko-niemieckich w odzyskiwaniu wolności 20 lat temu.

Na wystawie, która ma formę multimedialnej ekspozycji, można obejrzeć filmy i zdjęcia na temat poszczególnych etapów podziału Niemiec, aż do momentu upadku muru berlińskiego. Zainteresowani - na dotykowych ekranach - będą mogli także poczytać o historii Niemiec do momentu zjednoczenia. Wystawa pokazuje jak te wydarzenia widzieli Niemcy ze wschodu i zachodu. Ekspozycję będzie można oglądać do 27 listopada.

Lammert podkreślił podczas otwarcia wystawy, że "istnieje ścisły, bezpośredni związek pomiędzy upadkiem muru i walką +Solidarności+ na rzecz wolności i demokracji". Zaznaczył, że obalenie muru berlińskiego nie było wydarzeniem o zakresie narodowym czy lokalnym, ale było elementem wkomponowanym w wielki historyczny ruch w krajach Europy Wschodniej i Środkowej.

Komorowski wyraził nadzieję, że pamięć o wspólnocie losów i wspólnym odzyskiwaniu wolności, jedności, będzie trwała jak najdłużej.

W ubiegłym roku Komorowski wraz z Lammertem uzgodnili wspólne obchody jubileuszu dwudziestolecia pokojowego przełomu w Europie. W maju 2009 roku Komorowski otworzył w niemieckim parlamencie wystawę pt. "Pokojowa rewolucja - droga do wolności. 20 rocznica przemian ustrojowych w Polsce".

Natomiast w czerwcu przy wejściu do siedziby niemieckiego parlamentu odsłonięto pomnik - fragment muru ze Stoczni Gdańskiej, który ma przypominać o polskim wkładzie w demokratyczne przemiany w Europie.

Na grudzień zaplanowane są: odsłonięcie w Krzyżowej przez Komorowskiego i Lammerta pomnika - fragmentu muru berlińskiego wraz z tablicą upamiętniającą jego upadek oraz Mszę Pojednania, w której 12 listopada 1989 roku wzięli udział premier Tadeusz Mazowiecki oraz ówczesny Kanclerz RFN Helmut Kohl.

Na wspólnej konferencji prasowej Komorowski i Lammert pytani byli także o inne kwestie wiążące się z polsko-niemieckimi relacjami, m.in. o Gazociąg Północny. Rząd Finlandii zgodził się w czwartek na to, by spółka Nord Stream budowała na fińskich wodach Gazociąg Północny, którym rosyjski gaz ma płynąć przez Morze Bałtyckie bezpośrednio do Niemiec z ominięciem Polski, Białorusi i Ukrainy.

Komorowski powiedział, że Polska nie jest przeciwna połączeniu gazociągiem Rosji i Niemiec, tylko z niepokojem przyjmuje fakt, że to połączenie nie jest lądowe i omija nasze terytorium.

Marszałek Sejmu podkreślił, że strona polska nie zmieniła swojego stanowiska w sprawie budowy Gazociągu Północnego. Jego zdaniem, być może kryzys gospodarczy powinien skłonić do zastanowienia się, czy nie byłoby racjonalniejsze wybudowanie tańszego lądowego połączenia gazowego między Rosją a Niemcami. "Bo wydaje się, że w czasie kryzysu gospodarczego każde euro trzeba obejrzeć dwa razy" - mówił Komorowski.

"Jak Polska się w tej kwestii zachowa? No, trzeba będzie z tym żyć" - mówił. Dodał, że nie ma sensu dramatyzować i trzeba liczyć na to, że pogłębienie integracji europejskiej, które się dokona na podstawie Traktatu Lizbońskiego, postawi także problem integracji w obszarze energetyki. Przypomniał też, że w Traktacie z Lizbony na sugestie polskie znalazły się zapisy o solidarności energetycznej.

"Sądzę, że prawidłową reakcją strony polskiej powinny być propozycje praktycznego wykorzystania koncepcji idei integracji w obszarze energetyki, także systemów przesyłowych energii elektrycznej, ropy, gazu" - powiedział Komorowski.

Z kolei Lammert podkreślił, że polityka energetyczna w całej Europie musi być zorganizowana przy uwzględnieniu bezpieczeństwa energetycznego wszystkich państw europejskich. Jak dodał, trzeba zapewnić wszystkim krajom europejskim niezawodne zaopatrzenie w energię. "Sadzę, że my Niemcy robimy wszystko, by realizacja tego projektu (Gazociągu - PAP) nam to zagwarantowała" - powiedział.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Czwartek
wieczór
3°C Piątek
noc
2°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama