MSZ Rosji potępia najnowsze sankcje na Moskwę i Damaszek

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych potępiło w sobotę kolejne sankcje nałożone w tym tygodniu przez Stany Zjednoczone na Rosję i Syrię, oceniając, że władze w Waszyngtonie "całkowicie utraciły poczucie rzeczywistości".

"Rozszerzenie amerykańskich sankcji przeciw Rosji (...), w czasie gdy krwawe ataki w Ankarze i Berlinie powinny jednoczyć rozsądnych ludzi w ich walce z zagrożeniem terrorystycznym, świadczy o całkowitej utracie przez Waszyngton poczucia rzeczywistości" - czytamy w komunikacie ministerstwa. Stany Zjednoczone "usiłują w ten sposób +ukarać+ nas za wsparcie syryjskiego rządu w walce z terroryzmem, który zagraża nie tylko temu państwu, ale całemu światu" - dodano. "Nie ustąpimy ze względu na sankcje" - czytamy w komunikacie, w którym resort zapewnił, że objęte nimi rosyjskie firmy będą nadal "normalnie funkcjonować".

W piątek USA ogłosiły wciągnięcie na czarną listę sześciu syryjskich ministrów oraz osób z kierownictwa rosyjskiego banku Tempbank za rolę, jaką odegrali oni w aktach przemocy, których dopuścił się reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Na liście osób, których aktywa są zamrożone i które mają uniemożliwiony albo utrudniony dostęp do transakcji bankowych, znaleźli się m.in.: syryjski minister finansów Maamun Hamdan, minister ropy i bogactw naturalnych Ali Ghanim i szef banku centralnego Durejd Durham oraz syryjskie linie lotnicze Cham Wings i dwie firmy kontrolowane przez miliardera Ramiego Makhlufa, objętego sankcjami od 2008 roku kuzyna prezydenta Asada.

Wcześniej we wtorek USA dopisały siedem osób oraz osiem spółek i przedsiębiorstw państwowych do listy podmiotów objętych sankcjami wobec Rosji za aneksję Krymu i rolę w konflikcie na wschodzie Ukrainy. Wśród spółek objętych sankcjami znalazły się m.in. budujący most łączący Rosję z Krymem nad Cieśniną Kerczeńską koncern Strojprojekt, a także Koleje Krymskie i Porty Krymskie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
2°C Niedziela
noc
0°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
6°C Niedziela
wieczór
wiecej »