Konferencja Episkopatu Hiszpanii opublikowała przesłanie z okazji 50-lecia katolickiej organizacji pozarządowej Manos Unidas (Złączone Ręce). Dziękując organizacji i wolontariuszom za pracę, zachęca jednocześnie do wysiłku, aby stawić czoła nowym wyzwaniom.
Przesłanie składa się z trzech części. Pierwsza: „Pamięć o przeszłości. Wypowiedzieć wojnę głodowi” przypomina historię powstania Manos Unidas i pierwszą kampanię zorganizowaną przez grupę kobiet z Akcji Katolickiej przeciwko głodowi w 1955 r. Od tego momentu do kalendarza hiszpańskiego weszła kampania, której celem jest wykorzenienie głodu, tak co do chleba, jak i co do kultury czy Boga. Dokument Episkopatu podkreśla zasługi Manos Unidas w realizacji projektów promocji człowieka na wszystkich kontynentach.
Część druga nosi tytuł: „Zadanie w teraźniejszości. Zachować znaki tożsamości”. Manos Unidas jako „instytucja kościelna” nie może zapominać o działalności misyjnej: „powinna ewangelizować promując i promować ewangelizując”. Nie tracąc z pola widzenia otwartości na to, co jest uniwersalne, powinna pamiętać o tym, że znajduje się w środowisku diecezjalnym, skąd pochodzą wolontariusze. Ważną rzeczą jest zachowanie „darmowości” pracy w Manos Unidas.
Część trzecia nosi tytuł: „Zaangażowanie na rzecz przyszłości. Stawić czoła nowym wyzwaniom wobec głodu na świecie”. Biskupi zwracają uwagę na nowe formy głodu w świecie globalizacji, zwłaszcza w dobie obecnego kryzysu. Zachęcają do wytrwałego szukania rozwiązań i kultury solidarności.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.