Konferencja Episkopatu Hiszpanii opublikowała przesłanie z okazji 50-lecia katolickiej organizacji pozarządowej Manos Unidas (Złączone Ręce). Dziękując organizacji i wolontariuszom za pracę, zachęca jednocześnie do wysiłku, aby stawić czoła nowym wyzwaniom.
Przesłanie składa się z trzech części. Pierwsza: „Pamięć o przeszłości. Wypowiedzieć wojnę głodowi” przypomina historię powstania Manos Unidas i pierwszą kampanię zorganizowaną przez grupę kobiet z Akcji Katolickiej przeciwko głodowi w 1955 r. Od tego momentu do kalendarza hiszpańskiego weszła kampania, której celem jest wykorzenienie głodu, tak co do chleba, jak i co do kultury czy Boga. Dokument Episkopatu podkreśla zasługi Manos Unidas w realizacji projektów promocji człowieka na wszystkich kontynentach.
Część druga nosi tytuł: „Zadanie w teraźniejszości. Zachować znaki tożsamości”. Manos Unidas jako „instytucja kościelna” nie może zapominać o działalności misyjnej: „powinna ewangelizować promując i promować ewangelizując”. Nie tracąc z pola widzenia otwartości na to, co jest uniwersalne, powinna pamiętać o tym, że znajduje się w środowisku diecezjalnym, skąd pochodzą wolontariusze. Ważną rzeczą jest zachowanie „darmowości” pracy w Manos Unidas.
Część trzecia nosi tytuł: „Zaangażowanie na rzecz przyszłości. Stawić czoła nowym wyzwaniom wobec głodu na świecie”. Biskupi zwracają uwagę na nowe formy głodu w świecie globalizacji, zwłaszcza w dobie obecnego kryzysu. Zachęcają do wytrwałego szukania rozwiązań i kultury solidarności.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.