W Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie zakończyła się sesja weekendowa „Umiłowani i powołani do życia”. Spotkanie prowadził o. Jacques Philippe ze Wspólnoty Błogosławieństw (Francja), ceniony rekolekcjonista głoszący Słowo Boże w różnych krajach świata.
Jest on autorem wielu książek z dziedziny duchowości. W języku polskim ukazały się m.in. „Czas dla Boga”, „Szukaj pokoju i idź za nim”, „W szkole Ducha Świętego”, „Strumienie wody żywej”, „Powołani do życia”. Ostatnia z wymienionych pozycji została wydana w bieżącym roku (2009) przez Wydawnictwo Salwator.
Wspólnota Błogosławieństw jest jedną z nowych wspólnot powstałych w Kościele katolickim po Soborze Watykańskim II w nurcie Odnowy Charyzmatycznej. Powstała w 1973 r. w Montpellier (Francja) z inicjatywy dwóch małżeństw. Skupia wiernych wszystkich stanów pragnących żyć możliwie wiernie według wzoru pierwotnej wspólnoty chrześcijańskiej prowadząc życie wspólne, wspólnota dóbr, dobrowolne ubóstwo oraz intensywne życie sakramentalne i liturgiczne. Członkowie Wspólnoty angażują się czynnie w posługę ubogim i głoszenie Ewangelii. Wspólnota jest obecna na pięciu kontynentach w 65 diecezjach.
W trwającym od piątku do niedzieli (6-8 listopada 2009 r.) spotkaniu w krakowskim CFD uczestniczyło 220 osób. Sesja odbywała się – co jest cechą charakterystyczną ośrodka – w klimacie milczenia i pustyni. Pełne milczenie trwające od piątkowego wieczoru do niedzielnego poranka jest okazją, by w czasie osobistej modlitwy rozważyć i pogłębić usłyszane w czasie konferencji treści sprowadzając je „z poziomu głowy na poziom serca”.
O. Jacques Philippe zaproponował uczestnikom spotkania przeżycie na nowo i pogłębienie poprzez modlitwę prostych i głębokich zarazem treści związanych z tematem powołania: pierwszego powołania, jakim jest powołanie do życia i powołań „specjalnych”, które służą rozwojowi i rozkwitowi życia, które zostało nam udzielone. Rekolekcjonista ze Wspólnoty Błogosławieństw mocno artykułował prawdę, że powołanie do życia jest pierwszym powołaniem. „Odpowiedź na wezwanie od Boga, zarówno w sprawach zasadniczych, jak i w bardzo drobnych, otwiera przed nami drogę, która jest drogą życia, drogą wolności” – podkreślił. Wygłoszone konferencje zostały utrwalone na płytach CD. Więcej informacji na temat prowadzącego spotkanie oraz przekazanych treści na stronie internetowej Centrum Formacji Duchowej w Krakowie: www.cfd.sds.pl.
Spotkanie z o. Jacques’em Philippe’m odbyło się w ramach tzw. Szkoły Kierownictwa Duchowego. W bieżącym roku spotkania w tym cyklu prowadzili ponadto: o. Anselm Grün OSB („Między ideałami a słabościami. Duchowość autorytarna i nieautorytarna” - 5-7 czerwca 2009) i ks. Bogusław Szpakowski SAC („Zachowania seksualne miarą dojrzałej osobowości?” - 2-4 października 2009). W przyszłym roku w ramach Szkoły Kierownictwa Duchowego zaplanowane są spotkania prowadzone przez: o. Józefa Augustyna SJ („Zmęczenie - wypalenie - kryzys. Jak pomóc sobie i innym?” – 19-21 lutego 2010); ks. Amedeo Cencini’ego FdCC („Życie w rytmie Słowa” – 5-7 listopada 2010); oraz Wiesławę Stefan, Elżbietę Łozińską i Małgorzatę Kramarz („Jak radzić sobie z przemocą w życiu codziennym? Jak pomóc sobie i innym?” – 3-5 grudnia 2010).
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.
Europoseł zauważył, że znalazł się w sytuacji "dziwacznej". Bo...