Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą w piątek udział w Orszaku Trzech Króli w Cieszynie. To tradycyjny element obchodów Święta Objawienia Pańskiego. Orszakowi przyświecało będzie franciszkańskie pozdrowienie: Pokój i Dobro.
Para prezydencka w południe ma uczestniczyć we mszy świętej w XIII-w. cieszyńskim kościele św. Marii Magdaleny pod przewodnictwem biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindela.
Po mszy uczestnicy liturgii z parą prezydencką na czele przejdą na zabytkowy rynek, gdzie spotkają się orszaki, które nadejdą z kilku cieszyńskich parafii. Planuje się, że prezydent zabierze wtedy głos.
Na rynku Królowie - Kacper, symbolizujący Europę, Melchior - Azję, a także Baltazar - Afrykę, złożą dary Jezusowi. Proboszcz cieszyńskiej parafii św. Marii Magdaleny ks. Jacek Gracz powiedział, że w postaci Mędrców wcielą się przedstawiciele miejscowych uczelni wyższych. "Królowie dorożką wyjadą z Domu Narodowego i przejadą dookoła rynku" - podał.
Ks. Gracz dodał, że dzieci wezmą udział w konkursie na najpiękniejszy strój postaci związanych z historią o narodzinach Jezusa. Prezydent wręczy nagrody zwycięzcom.
Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka. Organizowane są w Polsce po raz dziewiąty. W tym roku orszaki przejdą ulicami ponad 500 miejscowości w naszym kraju. Para prezydencka weźmie w nim udział po raz drugi. Przed rokiem uczestniczyła w orszaku w Warszawie.
Cieszyński orszak, który odbędzie się po raz trzeci, organizują parafia św. Marii Magdaleny, magistrat, starostwo i ośrodek kultury Dom Narodowy.
6 stycznia w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono obchody Bożego Narodzenia. Od 2011 r. jest to dzień wolny od pracy. Katolicy mają obowiązek uczestniczenia w mszy św., tak jak w niedzielę.
Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy (trzej królowie), gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary: Kacper kadzidło - symbol boskości, Melchior - złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar - mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci.
Mędrców ze Wschodu w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w.; w XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii (Niemcy).
Od Trzech Króli rozpoczyna się karnawał, którego zakończeniem są ostatki - wtorek przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.