Dziennikarka, nauczyciele akademiccy, działacze Akcji Katolickiej. Kard. Kazimierz Nycz wręczył medale zasłużonym dla archidiecezji warszawskiej
Red. Alina Petrowa-Wasilewicz, dziennikarka Katolickiej Agencji Informacyjnej, publicystka i autorka książek, znalazła się w gronie 15 osób, które kard. Kazimierz Nycz odznaczył medalem „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”. Uroczystość ich wręczenia odbyła się archikatedrze św. Jana Chrzciciela.
Wśród osób przedstawionych metropolicie warszawskiemu do odznaczenia znalazło się 9 kobiet i 6 mężczyzn, w tym jedno małżeństwo. Aż siedmioro z nich związanych jest z Akcją Katolicką.
Tomasz Gołąb /Foto Gość Medal “Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” otrzymał m.in. prof. nauk medycznych Marek Krawczyk, wybitny naukowiec i wychowawca, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w latach 2008-2016 Medal “Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” otrzymał m.in. prof. nauk medycznych Marek Krawczyk, wybitny naukowiec i wychowawca, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w latach 2008-2016, ceniony również za wspieranie działań duszpasterstwa akademickiego wśród studentów.
Prof. Zbigniew Kledyński, prorektor ds. ogólnych Politechniki Warszawskiej w latach 2012-2016 został uhonorowany medalem jako “wspaniały nauczyciel i wykładowca akademicki, który potrafi przekazać młodzieży wartości chrześcijańskie”. Docenione zostało również jego zaangażowanie w inicjatywy duszpasterskie parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie.
Przez kard. Nycza została również odznaczona publicystka, pisarka i reżyser Krystyna Gucewicz-Przybora, od 17 lat zaangażowana w duszpasterstwie środowisk twórczych. W pracy propaguje wysoką kulturę odwołując się do chrześcijańskich korzeni. To dzięki niej w Teatrze Narodowym odbywa się cyklicznie “Ostry Dyżur Poetycki”, który jest największą w Polsce akcją dobroczynną środowiska teatralnego, wspierającą szpitale, hospicja, domy opieki.
Siedmioro odznaczonych zaangażowanych jest w działalność Akcji Katolickiej.
Mec. Maria Mioduszewska z parafii Matki Bożej Anielskiej w Skolimowie znana jest ze swojej działalności społecznej i inicjowania wielu wydarzeń religijnych na terenie dekanatow konstancińskiego i piaseczyńskiego.
Halina Pińska z parafii Matki Bożej Częstochowskiej jest cenioną wolontariuszką, która na stałe współpracuje z Centrum Opatrzności Bożej, angażując się w organizowanie wydarzeń ogólnodiecezjalnych.
Marta Rudzka jest prezesem Akcji Katolickiej przy warszawskiej parafii św. Michała Archanioła.
Stanisław Podkowiński z parafii św. Anny w Piasecznie to inicjator rajdów rowerowych na Jasną Górę, szlakiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz sztafety do jego grobu.
Jerzy Gregorczyk z parafii św. Małgorzaty w Łomiankach znany jest z niesienia pomocy ludziom potrzebującym.
Franciszka Donica z parafii Świętej Trójcy organizuje nabożeństwa przy kapliczkach podwórkowych, a Adam Godek angażuje się w zbiórki na rzecz misji w Afryce.
Tomasz Gołąb /Foto Gość Medale “Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” otrzymali także Zofia Stępień i Anna Paziewska, obie z parafii św. Tomasza Apostoła. Pierwsza z nich od 14 lat prowadzi bibliotekę parafialną oraz pomaga prowadzić księgi parafialne, druga - jako wolontariuszka służy wspólnocie parafialnej, m.in. w parafialnej radzie duszpasterskiej.
W gronie tegorocznych nagrodzonych jest też małżeństwo Małgorzaty i Mieczysława Prokopów. Oboje aktywnie angażują się w życie wspólnoty parafialnej św. Józefa na Kole, dbają też o estetykę i wystrój świątyni.
Medale „Za Zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” przyznawane są dwa razy w roku: w uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia i uroczystość patronalną stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela – 24 czerwca. Otrzymują je przede wszystkim świeccy zaangażowani w prace na rzecz diecezji lub parafii.
Po raz pierwszy odznaczenie zostało przyznane w 2009 r. Do tej pory metropolita warszawski uhonorował nim 502 osoby. W gronie tym znaleźli się m.in. dziennikarze: Stanisław Karnacewicz z Polskiej Agencji Prasowej (w 2015 r.) i red. Krzysztof Gołębiowski z działu zagranicznego Katolickiej Agencji Informacyjnej (w 2011 r.)
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.