To jedno z najstarszych świąt w Kościele. Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus symbolizuje pokłon świata pogan, który klęka przed Bogiem Wcielonym.
Trzej królowie być może byli astrologami, którzy ujrzeli gwiazdę - znak narodzin Króla. Jednak pozostanie tajemnicą, w jaki sposób gwiazda stała się dla nich czytelnym znakiem, który wyprowadził ich w daleką podróż do Jerozolimy.
Herod podejmując Mędrców dowiaduje się o celu ich podróży. Na podstawie proroctwa w księdze Micheasza (Mi 5, 1) kapłani jako miejsce narodzenia Mesjasza wymieniają Betlejem. Tam wyruszają Mędrcy. Odnajdując Dziecię Jezus, ofiarowują mu swe dary - złoto, kadzidło i mirrę. Gdy we śnie otrzymali wskazówkę, aby nie wracali do Heroda, udają się do swoich krajów inną drogą.
Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.
Jeśli nie slyszysz radia spróbuj inny strumień lub zewnętrzny player
Z relacji Ewangelisty wiemy, że Magowie przybyli do Betlejem, kiedy Chrystus miał co najmniej kilka miesięcy, a może nawet ponad rok. Magowie nie zastali Jezusa w stajni, gdyż po dokonaniu spisu ludności, Józef wynajął skromne mieszkanie w Betlejem. Św. Mateusz pisze, że gwiazda stanęła nad „domem” (Mt 2, 11). Było w nim jednak bardzo ubogo. Mimo to Mędrcy „upadli przed Nim na twarz i oddali Mu pokłon”. W tamtym czasie padano na twarz tylko przed władcami albo w świątyni przed bóstwami. Magowie byli przekonani, że Dziecię jest przyszłym królem Izraela.
Jeśli nie slyszysz radia spróbuj inny strumień lub zewnętrzny player
Św. Mateusz nie podaje liczby Magów. Przeważa jednak w tradycji Kościoła liczba trzy, ze względu na opis, że złożyli trzy dary. Dopiero od wieku VIII pojawiają się imiona Trzech Magów: Kasper, Melchior i Baltazar. Są one zupełnie dowolne, nie potwierdzone faktami.
Od XV/XVI w. w kościołach poświęca się dziś kadzidło i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Piszemy na drzwiach litery C+M+B, które mają oznaczać imiona Mędrców lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi - po łacinie: Christus mansionem benedicat. Zwykle dodajemy jeszcze aktualny rok.
«« | « |
1
| » | »»