16 wykonawców z kilkunastu miejscowości południowej Polski oraz osiem grup z Austrii, Białorusi, Czech, Słowacji i Ukrainy wystąpią w sobotę 14 listopada podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Religijnej „Psallite Deo” w Kętach na Podbeskidziu.
Uroczystego otwarcia imprezy dokona bp Tadeusz Rakoczy, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, który sprawuje honorowy patronat nad imprezą.
W czasie festiwalu swoje umiejętności zaprezentują dzieci i młodzież m.in. z Chrzanowa, Radziechów, Bestwiny, Tychów, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich, Oświęcimia, Czańca, a także z samych Kęt.
Marta Mydlarz, instruktor kęckiego Domu Kultury przyznaje, że festiwal zatacza coraz szersze kręgi i do rywalizacji zgłaszają się coraz to nowe zespoły. „Są to wykonawcy nieprofesjonalni, ale często ze znacznym już dorobkiem, od lat startujący w konkursach i występujący przed publicznością” – dodaje.
Kęcki festiwal „Psallite Deo” po raz pierwszy odbył się w 1998 roku. Jego początki sięgają "Wieczorów z piosenką religijną", podczas których prezentowały się zespoły młodzieżowe działające przy okolicznych parafiach. Impreza ta przekształciła się w festiwal-konkurs otwarty, adresowany do zespołów dziecięcych, młodzieżowych wykonujących pieśni i piosenki religijne.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.