W wielu włoskich szkołach, gdzie do tej pory nie było krzyży, zostały one zawieszone po orzeczeniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu - poinformowała w parlamencie minister oświaty Mariastella Gelmini.
3 listopada, zajmując stanowisko wobec skargi, złożonej przez obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii, trybunał w Strasburgu orzekł, że wieszanie krzyży w klasach to naruszenie "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolności religijnej uczniów". Rząd w Rzymie postanowił odwołać się od wyroku, który wywołał falę protestów ze strony większości włoskich polityków, Watykanu i włoskiego Kościoła.
Występując w czasie interpelacji w Izbie Deputowanych minister oświaty nazwała orzeczenie trybunału "irracjonalnym". Przypomniała, że 91 procent uczniów we Włoszech wybrało lekcje religii katolickiej. Gelmini wyraziła także zadowolenie, że po orzeczeniu tym krzyże nie zniknęły z klas.
"Uważamy za obraźliwe orzeczenie, które nie czyni z UE Europy narodów, ale Europę biurokracji, osłabia ją , gdyż odbiera symbol, mający wielką wartość religijną, a także jednoczącą" - oświadczyła szefowa resortu oświaty. Stwierdziła, że stanowisko trybunału jest "bezsensowne". "Obraża narody i nasze tradycje"- dodała.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.