Reklama

Biskupi Europy dyskutują o internecie

Wpływ internetu na misję Kościoła, jego dialog ze światem, na pełnienie posługi duszpasterskiej i przepowiadania orędzia chrześcijańskiego – to główne tematy rozpoczętego dziś w Watykanie zgromadzenia plenarnego przewodniczących komisji ds. środków przekazu episkopatów Europy.

Reklama

Hasło spotkania brzmi: „Kultura internetu a komunikacja Kościoła”, a zorganizowała je Europejska Komisja Biskupia ds. Mediów w ramach Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Jak zaznaczył wiceprzewodniczący CCEE, kard. Josip Bozanić internet jest dziś nie tylko narzędziem, lecz wręcz odrębnym światem, czy jak się mówi – siódmym kontynentem. W związku z jego rosnącą rolą konieczne jest także głoszenie Ewangelii przy pomocy tego środka – zaznaczył chrowacki purpurat. Podkreślił, że zwłaszcza w odniesieniu do młodzieży jest to główna przestrzeń, w której dokonuje się formacja ludzka, moralna i poznawcza. Dla tego pokolenia przestrzeń wirtualna jest miejscem, gdzie tworzą się więzi społeczne i gdzie uczy się życia. Powinna być ona miejscem krzewienia kultury, szacunku, dialogu i przyjaźni – stwierdził arcybiskup Zagrzebia. Rolą Kościoła jest w tej sytuacji wskazanie powszechnych kryteriów etycznych. Powinien też być on obecny, aby prowadzić dialog z młodymi i przekazywać Radosną Nowinę. W tym kontekście chorwacki purpurat wskazał na konieczność podjęcia wysiłku nad przetłumaczeniem języka wiary na nowe języki używane w internecie.

Natomiast przewodniczący Europejskiej Komisji Biskupiej ds. Mediów, bp Jean-Michel di Falco Léandri wskazał na rolę internetu w duszpasterstwie. Zaznaczył, że w tworzeniu parafialnych stron internetowych ogromną rolę może odegrać współpraca kapłanów z kompetentnymi osobami świeckimi. Ich zadaniem jest też troska o to, by katolickie strony internetowe były wierne nauczaniu Kościoła, a jednocześnie jak najmniej „klerykalne”. Bp de Falco podkreślił też potrzebę różnorodności propozycji, jakie Kościół przedstawia w internecie. Nie może on przemawiać językiem sztywnym, musi być otwarty na dialog i debatę – stwierdził bp de Falco.

Podczas trwającego do niedzieli, 15 listopada spotkania biskupi zapoznają się z obecnymi przemianami w internecie, związanymi z przejściem na Web 2.0 (czyli serwisy tworzone przez ich użytkowników), ze sposobami korzystania z sieci, szczególnie przez młodzież, stanowiącą już prawdziwe „pokolenie internetowe”. Podejmą też dialog z osobami zarządzającymi komunikacją społeczną i tworzącymi dzisiejszą kulturę. Obecni będą przedstawiciele największej na świecie sieci społecznościowej Facebook, wyszukiwarki Google-YouTube, serwisu mikroblogowego Identi.ca oraz encyklopedii internetowej Wikipedia.

Kolejnym tematem obrad będzie Kościół w epoce zappingu (czyli nieustannego skakania po kanałach telewizyjnych) i klikania w klawiaturę komputera. Zastanowią się jaki jest wpływ rewolucji cyfrowej na życie Kościoła, jak zmienia ona praktyki religijne chrześcijan, jak przełożyć na jej język doświadczenie religijne. Zajmą się także światem hakerów, zabezpieczaniem się przed ich atakami i problemem łamania praw autorskich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
3°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama