W Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Krajowy Tydzień Migracji.
W trwające w kościołach USA modlitwy włączył się w również Papież wideoprzesłaniem do tamtejszych imigrantów, które odtworzono podczas Eucharystii sprawowanej w ramach obchodów tego tygodnia w katedrze w Los Angeles. Franciszek nawiązał do tak głęboko zakorzenionego w latynoamerykańskiej duchowości poczucia, że Maryja jest Matką wierzących:
„Jesteśmy wspólnotą, która ma też Matkę – mówił Ojciec Święty. – Jezus dał nam swoją Matkę, która jest i naszą Matką, a wspólnota, która ma matkę, powinna czuć się bezpieczna. Mnisi ruscy w średniowieczu mieli piękne powiedzenie. Mawiali: «Kiedy odczuwasz duchowy niepokój, schroń się pod płaszcz Matki Bożej». I to właśnie chcę wam powiedzieć, tak jak Maryja mówiła podczas objawień w Guadalupe do Juana Diego: «Nie lękaj się. Czyż nie ma tutaj mnie, która jestem twoją Matką?»”.
„To szansa, żeby zaakceptować ważną pracę nad zabezpieczaniem granic wraz z przyjmowaniem przybyszów i służbą najsłabszym”. Tak Krajowy Tydzień Migracji określa w swoim przesłaniu Konferencja Episkopatu Stanów Zjednoczonych.
W tekście na ten okres biskupi podkreślają, że większość katolików USA pochodzi z rodzin, w których historii często znajduje się przynajmniej jedna osoba przybyła z zagranicy. Wzywają więc, by „poświęcić czas na przypomnienie sobie tych opowieści” rodzinnych. Zachęcają do „tworzenia kultury spotkania, w której nowi i starzy obywatele kraju mogą dzielić razem swoje nadzieje na lepsze życie”.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.