Wsparcie dla drobnych producentów żywności postulują katolickie organizacje charytatywne. W związku ze zbliżającym się szczytem FAO o bezpieczeństwie żywnościowym Caritas Internationalis oraz Międzynarodowa Współpraca dla Rozwoju i Solidarności (CIDSE) wystosowały wspólny komunikat.
Obie organizacje zwracają uwagę, że postulat docenienia gospodarczej wagi drobnej produkcji rolnej dla wyżywienia krajów rozwijających się jest coraz powszechniej akceptowany przez rządy. Zdaniem Caritas i CIDSE wsparcie dla tego sektora powinno przybierać formę strategii rozwojowej skierowanej na ulepszanie metod produkcji, przetwórstwa i rynkowej dystrybucji żywności.
Jedną ze skutecznych metod tej polityki jest zachęcanie drobnych rolników do zrzeszania się. „Szczyt FAO powinien uczynić priorytetami: zaangażowanie rolników w politykę rozwojową, zapewnienie im dostępu do gruntów i wody, usług finansowych, rynku i ubezpieczeń, a także umożliwienie im szkoleń czy poszerzenia działalności” – czytamy w oświadczeniu.
Katolickie organizacje charytatywne wyrażają jednak obawę, że wspólnota międzynarodowa pójdzie w kierunku wspierania przemysłowych form rolnictwa i otwierania rynków, co może być zabójcze dla drobnych rolników. Tymczasem to oni właśnie stanowią często kościec gospodarki wiejskiej krajów rozwijających się i kluczowy czynnik ich samowystarczalności żywnościowej. Stąd rozwój tego sektora powinien zostać pilnie wsparty zarówno przez budżety krajowe, jak i zagranicznych ofiarodawców.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.