W niedzielę rano w Belgradzie zmarł patriarcha Paweł I, zwierzchnik Serbskiego Kościoła Prawosławnego. Miał 95 lat. Na czele serbskiego Kościoła stał od 1990 r.
Patriarcha Paweł (Gojko Stojčević) urodził się 11 września 1914 r. w Kućanci na terenie znajdującej się obecnie w Chorwacji krainy Sławonia. Po studiach w Tuzli i Belgradzie w latach 1930-36 kształcił się w seminarium duchownym w Sarajewie, a następnie do 1940 r. na wydziale teologicznym w Belgradzie. W 1948 r. został mnichem, przyjmując imię Paweł. W 1954 r. przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1955-57 uzupełniał studia na Uniwersytecie Ateńskim. Po powrocie do kraju został w 1957 r. archimandrytą (wyższym przełożonym zakonnym). 29 maja 1957 r. mianowano go biskupem Raszki i Prizrenu, w którego jurysdykcji znalazł się cały region Kosowo i Metochija.
1 grudnia 1990 r. Święty Synod wybrał go na 44. patriarchę SKP. Żył jeszcze wówczas patriarcha German, ale od dawna nie był już w stanie kierować Kościołem. Wybór biskupa z Kosowa był dużym zaskoczeniem, głównie ze względu na wiek – miał wówczas 76 lat, poza tym nie należał do postaci pierwszoplanowych w serbskim prawosławiu. Według mediów, sędziwy władyka został patriarchą, gdyż jako jedyny ze zgłoszonych kandydatów nie zabiegał o wybór i gdy w kolejnych głosowaniach odpadali kolejni kandydaci, pozostał tylko on. Według wspomnianego metropolity Amfilochiusza, w wielowiekowych dziejach SKP nie było takiego przywódcy duchowego, jak obecny: wiernego, cierpliwego, niezachwianego w wierze i poglądach, wytrwałego, a zarazem pokornego i skromnego, wiernego swym mniszym ideałom.
«« | « |
1
| » | »»