W Hucie Miedzi Głogów I została uruchomiona największa na świecie instalacja pieca zawiesinowego i pieca elektrycznego. Oficjalnie zainaugurował ją prezydent Andrzej Duda.
Dziś w Hucie Miedzi Głogów oficjalnie otwarto nową linię produkcyjną. To najnowocześniejsza linia technologiczna oparta o piec zawiesinowy. Na całym świecie są trzy takie miejsca, w tym jedno w Głogowie. Dzięki instalacji zmniejszą się koszty produkcji miedzi oraz emisja szkodliwych dla środowiska gazów. Budowa nowej linii produkcyjnej kosztowała ponad 2,5 mld zł, a rozpoczęła się w 2010 roku.
Jak podkreśla dyrekcja, tak dużego przedsięwzięcia w historii Huty Miedzi Głogów nie było od 1978 roku. Chodzi o przejście z technologii pieców szybowych na technologię opartą o największy na świecie piec zawiesinowy i piec elektryczny.
– Jest to inwestycja, która jest dziełem całej rzeszy naszych pracowników. Jest dziełem również polskiej misji technologicznej. Chciałbym podkreślić, że inwestycja w piec zawiesinowy powstała w oparciu o polskie spółki uczestniczące w tym projekcie, o polski wkład intelektualny i z pewnością dzisiejszy dzień jest ukoronowaniem tych ostatnich czterech lat pracy, które włożyliśmy w uruchomienie pracy pieca zawiesinowego – mówił Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
– Tym samym KGHM Polska Miedź S.A. wkracza w nową erę działalności, stając się liderem nie tylko pod względem wydobycia, ale również liderem wyznaczającym trendy innowacyjne i technologiczne – dodał.
W oficjalnym uruchomieniu linii produkcyjnej wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda. – Pan dyrektor powiedział, że to ważna data dla huty. Ja myślę, że to ważna data nie tylko dla huty, to jest ważna data dla Głogowa jako miasta i to jest ważna data dla Polski jako państwa – podkreślił prezydent.
– To instalacja, jakiej drugiej w świecie nie ma, bo nie ma drugiej tak wielkiej instalacji pieca zawiesinowego i elektrycznego nigdzie. Są, ale są to instalacje mniejsze w dwóch innych krajach poza Polska. Ta jest największa i najbardziej spektakularna. Ona przesuwa i hutę, i KGHM w inną przestrzeń, jeśli chodzi o zdolności produkcyjne, a także jeśli chodzi o to, co jest dziś tak niezwykle ważne – o zapewnienie zrównoważonego rozwoju, gdzie niezwykle istotnym elementem jest zachowanie dla przyszłych pokoleń nie tylko tych elementów przemysłowych i produkcyjnych, ale zachowanie dla przyszłych pokoleń także środowiska naturalnego – kontynuował i dodał: – Jeśli zsumujemy jej bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego w porównaniu z tym, co było do tej pory, to jak pan dyrektor mi dzisiaj powiedział, mniej więcej pięciokrotnie poprawia się ekologiczność tej instalacji wytopu miedzi w stosunku do tego, co było niedawno.
W uroczystości wziął udział bp Tadeusz Lityński, który poświęcił nową linię technologiczną. – Jestem pod ogromnym wrażeniem i jestem dumny, że takie rzeczy powstają w Polsce i w naszej diecezji. Bardzo ważne jest to, że to nowa technologia przyczyni się w znaczymy stopniu do zmniejszenia emisji szkodliwych dla środowiska gazów – powiedział po uroczystości bp Lityński.
KGHM Polska Miedź SA to światowy lider w produkcji miedzi i srebra. Złoża rudy miedzi położone w południowo-zachodniej Polsce zajmuje obszar
Huta Miedzi Głogów to jedna z najnowocześniejszych hut na świecie. Dzięki nowej technologii będzie miała zdolność przetopu koncentratów na poziomie 1 050 000 mg rocznie.
Budowa nowej linii produkcyjnej kosztowała ponad 2,5 mld zł, a rozpoczęła się w 2010 roku.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.