Reklama

Rozpoczęły się V Dni Muzyki Kościelnej

Mistrzowskim Kursem Emisji Głosu rozpoczęły się 18 listopada w Krakowie V Dni Muzyki Kościelnej, które w tym roku przebiegają pod hasłem „Psallite sapienter”.

Reklama

Dni Muzyki Kościelnej w Archidiecezji Krakowskiej organizowane są w związku z uroczystością św. Cecylii – patronki śpiewu kościelnego. Ich celem jest ożywienie życia muzycznego w archidiecezji krakowskiej. Sprzyja temu szeroka formuła imprezy, która obejmuje zarówno otwarte dla publiczności koncerty, jak i nabożeństwa czy sympozja naukowe. Z okazji tego wydarzenia kard. Stanisław Dziwisz - sprawujący honorowy patronat nad festiwalem - kieruje do muzyków kościelnych list, który w tym roku poświęcony jest potrzebie dbałości o „mądre śpiewanie” w świątyniach. Według metropolity krakowskiego, obowiązkiem muzyków jest dbanie o piękno liturgii i kulturową edukację wiernych. Aby podołać tym zadaniom, muzycy winni rozwijać swoje talenty i korzystać z nich dla dobra Kościoła i bliźnich. Kard. Dziwisz uważa także, że zarówno świeccy jak i duchowni powinni współpracować, by muzyka stawała się drogą ewangelizacji.

Dwudniowy Mistrzowski Kurs Emisji Głosu odbywa się w siedzibie Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej i Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Prowadzi go prof. Elżbieta Wtorkowska z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W piątek 20 listopada rozpoczną się przesłuchania uczestników II Krakowskiego Konkursu Młodych Organistów, w którym biorą udział uczniowie szkół muzycznych z całej Polski. Będzie ich oceniało jury pod kierunkiem prof. Józefa Serafina. W sobotę, w parafii św. Jana Chrzciciela w podkrakowskich Rzeszotarach odbędzie się dzień skupienia dla organistów archidiecezji krakowskiej, po którym zaplanowano koncert organowy studentów Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie.

W niedzielę w siedzibie Akademii Muzycznej w Krakowie zostaną ogłoszone wyniki II Krakowskiego Konkursu Młodych Organistów, a po południu, w katedrze na Wawelu, odbędą się uroczyste Nieszpory i koncert Chóru Mieszanego Katedry Wawelskiej.

Ostatniego dnia imprezy, w poniedziałek, zaplanowano sesję naukową na temat „Prawda o życiu i przemijaniu, tematyka śmierci w sztukach plastycznych i muzyce w odniesieniu do liturgii Kościoła katolickiego”. Podczas sympozjum ks. prof. Andrzej Witko opowie o hieroglifach śmierci z sewilskiego Szpitala Miłosierdzia, o. dr Tomasz Jarosz CSsR wygłosi referat pt. „Ars moriendi w wybranych kazaniach protestanckich XVII wieku jako podstawa tekstów kantat Jana Sebastiana Bacha”. Dr Małgorzata Janicka-Słysz zaprezentuje odczyt na temat „Non omnis moriar. Od Requiem Mozarta do Stabat Mater Szymanowskiego”, a ks. Stanisław Mieszczak przybliży problem „Requiem jako formuła liturgii Kościoła”. Sesję poprowadzi ks. prof. Andrzej Zając. Odbędzie się ona w siedzibie Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej i Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej. V Dni Muzyki Kościelnej zakończą się w poniedziałek wieczorem wykonaniem w trakcie liturgii „Requiem” W. A. Mozarta. Mszy świętej w kościele św. Piotra i Pawła będzie przewodniczył kard. Franciszek Macharski.

Organizatorami V Dni Muzyki Kościelnej są: Komisja Muzyki Kościelnej Archidiecezji Krakowskiej, Akademia Muzyczna w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Archidiecezjalna Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Ks. Kardynała Franciszka Macharskiego, Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. F. Chopina, Parafia św. Jana Chrzciciela w Rzeszotarach, Federacja Caecilianum, Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Czwartek
noc
6°C Czwartek
rano
8°C Czwartek
dzień
8°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama