Kard. Cupich o decyzjach Trumpa: Mroczny moment w historii USA

„Mrocznym momentem w historii Stanów Zjednoczonych” nazwał kard. Blaise Cupich decyzje Donalda Trumpa o nieprzyjmowaniu uchodźców i zakazie wjazdu do USA obywateli siedmiu krajów, w których większość mieszkańców stanowią muzułmanie. Tzw. Muslim Ban dotyczy obywateli Iranu, Jemenu, Somalii, Syrii, Iraku, Sudanu i Libii, w tym także osób posiadających „zieloną kartę”, uprawniającą do mieszkania na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Metropolita Chicago zauważa, że wśród państw objętych zakazem nie ma Arabii Saudyjskiej, choć, „jak na ironię”, jest ona ojczyzną 15 spośród 19 sprawców zamachów z 11 września 2001 r. Zaś obywatele Iraku, w tym także ci, którzy świadczyli pomoc amerykańskim żołnierzom w „niszczycielskiej wojnie” w tym kraju nie mogą wjechać do USA.

Według kardynała, prezydenckie decyzje dotyczące ludzi, którzy uciekają przed przemocą, uciskiem i prześladowaniami są „sprzeczne z wartościami zarówno katolickimi, jak i amerykańskimi”. - Czy nie powtórzyliśmy fatalnych decyzji tych, którzy w przeszłości odepchnęli inne narody uciekające przed przemocą, zostawiając pewne grupy etniczne i religijne na marginesie i w sytuacji wykluczenia? My katolicy dobrze znamy tę historię, bo wraz z innymi staliśmy po drugiej stronie barykady - przypomniał arcybiskup Chicago.

Skrytykował też „okrutny, pospieszny i chaotyczny” sposób wprowadzania prezydenckich decyzji w życie. Ludzie mający ważne wizy godzinami byli przetrzymywani na lotniskach, zwiększając tylko chaos i wzmacniając protesty i niezadowolenie.

- Powiedziano, że nie chodzi o zakaz wjazdu dla muzułmanów, proponowany w czasie kampanii prezydenckiej, ale faktem jest, że te działania skupiają się na państwach, w których muzułmanie stanowią większość. Zrobiono wyjątek dla chrześcijan i niemuzułmańskich mniejszości, lecz nie dla muzułmańskich uchodźców, którzy uciekają, by uratować własne życie. Świat na nas patrzy, gdy rezygnujemy z naszego obowiązku wierności wartościom Ameryki. Działania te pomagają i wzmacniają tych, którzy chcieliby zniszczyć nasz styl życia - przestrzegł kard. Cupich.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gienek Wittstock
  01.02.2017 06:22
  Dziwny jest ten artykul! Zastanawiam sie gdzie byl kardynal Cupich kiedy Obama robil wszystko aby nie wprowadzac przesladowanych chrzescijan do USA. Czy wtedy wstawil sie za przesladowanymi chrzescijanami? Absolutnie NIE !!!!! Jakies pomieszanie wartosci?! Prosze Panstwa, kardynal Cupich jest jednym z najbardziej liberalnych biskupow w USA. Wystarczy, ze przypomne kiedy ostatnio w wywiadzie dla "Chicago Tribune" na pytanie zbrodniczej aborcji i handlu ludzkimi organami przez " Planned Parenthood" mowil stanowczo, ze przyczyna tego stanu rzeczy jest "brak dojscia do dobrego systemu medycznego", przyczyna jest " polamany system emigracyjny", "rasizm", " glod, brak pracy, itp". Zadziwjajace i wymigujace frazesy nie majace nic wspolnego z istota rzeczy: morderstwem dzieci nienarodzonych i sprzedawaniem ich czesci ciala. To byla reakcja kardynala na ten szatanski czyn! Pozosaje nam wiernym tylko jedno: modlic sie rowniez za niego i wielu innych, ktorzy moga doprowadzic ten kosciol Bozy i prawdziwy do zguby i tragedii schizmy!!!!! Modlmy sie aby do tego nie doszlo i aby glosy tych tzw. " progresywnych biskupow " byly zagluszone. Pozdrawiam wszystkich ktorzy szukaja zawsze prawdy!
 • Krzysiek
  01.02.2017 08:39
  >>lecz nie dla muzułmańskich uchodźców, którzy uciekają, by uratować własne życie.<< Przed kim muzułmanie niby mają uciekać - przed swoimi? Do Polski, Rumunii, Bułgarii, Turcji, Chorwacji, Armenii ... "nie uciekają" - tam nie wojny a "nie uciekają".
 • Gość
  01.02.2017 11:15
  Krytyka ze strony Cupicha, to jak laudacja. Congratulations, President Trump!
 • JAWA25
  01.02.2017 19:45
  Zakaz dotyczy dotyczy obywateli Iranu, Jemenu, Somalii, Syrii, Iraku, Sudanu i Libii... a tak w ogóle to czy mieszkamy w Iranie czy innym Bidullachistanie żeby nam to sen z powiek spędzało ?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  14°C Poniedziałek
  rano
  20°C Poniedziałek
  dzień
  21°C Poniedziałek
  wieczór
  17°C Wtorek
  noc
  wiecej »