Polska zaskarży rosyjskie śledztwo smoleńskie do trybunału w Hadze

W najbliższym czasie planowane jest złożenie skargi w sprawie rosyjskiego śledztwa dot. katastrofy smoleńskiej do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze - poinformował w środę szef MSZ Witold Waszczykowski. To kwestia dni lub tygodni - dodał.

O możliwości złożenia w sprawie śledztwa smoleńskiego skarg m.in. do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu oraz wniesienia przeciwko Rosji sprawy o zwrot zagarniętego mienia (wraku prezydenckiego Tupolewa) minister mówił w listopadzie 2015 r. w rozmowie z PAP.

Waszczykowski pytany, czy wciąż rozpatrywana jest koncepcja zaskarżenia rosyjskiego śledztwa do instytucji międzynarodowych, zaznaczył, że do tej pory Polska starała się rozwiązać problem innymi metodami.

"Najpierw staraliśmy się - przez ten rok - sprawdzić, czy jest możliwość bezpośredniego dotarcia do Rosjan. Rosjanie, jak państwo wiedzą, odpowiadają w sposób negatywny, czasami arogancki. () Próbowaliśmy również uzyskać wsparcie od różnych naszych sojuszników, instytucji, do których należymy" - podkreślił szef MSZ

"Ponieważ sprawa jest już sprzed siedmiu lat nasze możliwości wyczerpały się. W związku z czym rzeczywiście w tej chwili trwa proces kończenia pisania skargi do MTS i w najbliższym czasie taką skargę przedstawimy" - zapowiedział szef polskiej dyplomacji.

Dopytywany, kiedy skarga może zostać złożona, dodał, że dokładny termin zależy od prawników, ale "to mogą być dni lub tygodnie".

«« | « | 1 | » | »»
 • Krzysiek
  01.02.2017 13:26
  >>o zwrot zagarniętego mienia (wraku prezydenckiego Tupolewa)<< Czy oskarżenie Rosjan o niszczenie nie swojego mienia - Dowodami są: filmy na, których Rosjanie wybijają okna we wraku samolotu. A może jest to rosyjski sposób prowadzenia .. no właśnie CZEGO?
 • MarianNowak
  01.02.2017 15:40
  PIS krytykował PO i przechwalał się w kampani wyborczej oraz później, że niebawem odzyska wrak samolotu i wyjaśni przyczyny katastrofy lotniczej. Nic z ich obietnic nie wyszło poza stratą pieniędzy na nową komisję lotniczą. Obecnie minister Waszczykowski mówi, iż nasze możliwości wyczerpały się i w tej chwili trwa proces kończenia pisania skargi do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Zatem jak dotąd mamy do czynienia z zupełną bezradnością rządu PIS w tej sprawie, chociaż wcześniej było dużo bałwochwalczego jazgotu w tej kwestii w ustach polityków PIS.
 • Anna Panna
  01.02.2017 22:43
  Nareszcie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  14°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  17°C Czwartek
  noc
  wiecej »