Reklama

Ochronić wolność wyznania

Do Marszałka Sejmu trafił 18 listopada projekt uchwały „w sprawie ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy”

Reklama

Pod projektem przygotowanym przez koło parlamentarne „Polska Plus” podpisało się 46 posłów. Propozycja posłów ma związek z kontrowersjami po orzeczeniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o obecności symbolu krzyża w miejscach publicznych.

Pod projektem, który trafił już do Marszałka Sejmu, podpisało się 46 posłów: wszyscy posłowie z „Polski Plus”, kilku posłów Platformy Obywatelskiej m.in. Jarosław Gowin, Waldy Dzikowski i Ireneusz Raś; Polskiego Stronnictwa Ludowego, m.in. Franciszek Stefaniuk, Tadeusz Sławecki i Leszek Deptuła; Prawa i Sprawiedliwości m.in. Anna Sobecka, Jan Ołdakowski oraz posłowie niezrzeszeni m.in. Longin Komołowski i Wojciech Mojzesowicz.

Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Kazimierz M. Ujazdowski z „Polska Plus”.

W uzasadnieniu projektu uchwały jej wnioskodawcy wyjaśniają, że Sejm RP powinien przypomnieć o „szczególnym znaczeniu wolności wyznania i prawa osoby ludzkiej do wyrażania tożsamości religijnej ze względu na ich wagę w życiu społeczeństw i wspólnot obywatelskich”. Sejm RP - jako „kontynuator wielkiej tradycji wolności i tolerancji I Rzeczypospolitej i instytucja władzy ustawodawczej odpowiedzialnej za kształtowanie ładu prawnego sprzyjającego rozwojowi praw osoby ludzkiej” - jest zobowiązany do obrony wolności wyznania i praw ludzi wierzących w przypadku ich naruszania i kwestionowania.

Posłowie wyrażają w uchwale „zaniepokojenie wszelkimi decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących i burzą pokój społeczny”, dlatego projekt uchwały odnosi się "krytycznie" do orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 3 listopada br. zakazującego obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech.

Projekt uchwały wskazuje, że znak krzyża jest nie tylko symbolem religijnym i znakiem miłości Boga do ludzi, ale w sferze publicznej - przypominając o gotowości do poświęcenia dla drugiego człowieka i ofiary - wyraża wartości budujące szacunek dla godności każdego człowieka, praw osoby ludzkiej i praw wspólnot.

W uzasadnieniu projektu uchwały posłowie przypominają też, że Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z 4 listopada 1950 roku w art. 9 określa wolność wyznania jako wolność pozytywną, wolność, która obejmuje także wspólną z innymi i publiczną ekspresję wiary.

Wnioskodawcy zakładają potrzebę podjęcia z inicjatywy Sejmu RP wspólnej europejskiej refleksji nad sposobami ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama