Wyziębiony noworodek w Oknie Życia

W piątek rano w Oknie Życia w budynku Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Ostrowie Wielkopolskim znaleziono noworodka. Chłopiec trafił do szpitala pod opiekę specjalistów.

O godz. 5.30 w zgromadzeniu sióstr elżbietanek odezwała się sygnalizacja alarmowa. Gdy siostra Teresa dotarła do okna zobaczyła w nim chłopca. To pierwsze dziecko znalezione w Oknie Życia w Ostrowie. 

Zgodnie z procedurą siostry wezwały karetkę pogotowia i przekazały dziecko służbom medycznym. Zakonnice roboczo nadały chłopcu imię Błażej, ponieważ patronem dzisiejszego dnia jest św. Błażej.

Obecnie dziecko przebywa na oddziale noworodków w ostrowskim szpitalu. Lekarze określili stan niemowlęcia jako średni. Na miejscu stwierdzono, że chłopczyk jest wyziębiony, dlatego od razu zespół pogotowia podał tlen i ogrzał małego pacjenta.

Okno Życia w Ostrowie Wielkopolskim, które powstało pod patronatem Caritas Diecezji Kaliskiej, poświęcił 8 grudnia 2015 r. biskup kaliski Edward Janiak.

Procedura funkcjonowania Okna Życia jest następująca. W momencie kiedy dziecko zostanie pozostawione w oknie, automatycznie uruchamia się alarm, na który od razu reagują siostry. Pomieszczenie jest rodzajem inkubatora, w którym muszą być zapewnione odpowiednie warunki: stała temperatura 35 stopni, wentylacja i klimatyzacja, tak żeby służyło temu maleńkiemu człowiekowi w sposób właściwy. Pozostawiony noworodek zostaje zabrany przez pogotowie, a następnie ma szansę trafić do adopcji i zyskać nową rodzinę. Matka, która zachowuje anonimowość, ma jednak trzy miesiące na zmianę swojej decyzji.

Ostrowskie Okno Życia jest trzecim w diecezji kaliskiej. Pierwsze zostało otwarte w marcu 2009 r. w Kaliszu w Domu Sióstr Nazaretanek, gdzie do tej pory pozostawiono w nim troje dzieci. Kolejne powstało 24 marca 2015 r. w budynku Przedszkola Sióstr Nazaretanek w Ostrzeszowie.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  03.02.2017 22:05
  Dobrze że matka oddała do okna a nie na śmietnik. Skoro sama nie byłaby w stanie wychować to maleństwo podjęła słuszną decyzje. Chwała jej za to
 • Gość
  03.02.2017 23:42
  Matka pewnie też go kocha.... Ale dlaczego była jej taka decyzja
 • Gość
  04.02.2017 08:30
  DIekuje ci Mamo tego chłopca za uratowanie mu życia. To na pewno nie była łatwa decyzja ale najprawdopodobniej najlepsza z mozliwych.
 • ostrowianka
  04.02.2017 09:22
  Niestety lokalne media zaczęły szeroko relacjonować działania policji, np. to, że rodzice dziecka zostali już "namierzeni", w jakim wieku jest matka i inne szczegóły. Policja pewnie musiała postępować wg ustalonych procedur, należało np. sprawdzić, czy dziecko nie zostało uprowadzone. Upowszechnianie takich informacji spowodowało oburzenie internautów kwestionujących sens istnienia "Okien życia" - wg zamierzeń matka mogła oddać dziecko anonimowo i zapewnić mu przeżycie. Jak słusznie chyba komentują internauci, kolejna matka może zostawić dziecko na ulicy. Przy okazji były oczywiście komentarze nieprzychylne Kościołowi, jako że okno jest u sióstr.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  1°C Sobota
  rano
  4°C Sobota
  dzień
  5°C Sobota
  wieczór
  2°C Niedziela
  noc
  wiecej »