MSZ Iranu oznajmił we wtorek, że kraj ten nie jest przeciwny wysyłaniu za granicę swego nisko wzbogaconego uranu. Chce jednak "stuprocentowych gwarancji", że w zamian otrzyma paliwo nuklearne na potrzeby swego reaktora jądrowego.
"Nikt w Iranie nigdy nie mówił, że jesteśmy przeciwni wysyłaniu za granicę 3,5-procentowego uranu. Jeśli mówimy, że pragniemy stuprocentowych gwarancji, to znaczy, że chcemy, by 3,5-procentowy uran był wysyłany w takich warunkach, w których będziemy mieli pewność, że otrzymamy 20-procentowe paliwo" - powiedział rzecznik ministerstwa Ramin Mehmanparast.
Wymiany nisko wzbogaconego uranu na paliwo nuklearne dotyczy oferta Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) złożona Iranowi w trakcie rozmów o jego programie nuklearnym. Według niej Iran wysyłałby za granicę około 75-80 proc. swych zapasów nisko wzbogaconego uranu, który mógłby - według obaw Zachodu - posłużyć do budowy broni atomowej. Zapasy te zostałyby poddane dalszemu wzbogaceniu w Rosji, a następnie przesłane do Francji, gdzie zrobiono by z nich paliwo do reaktora badawczego w Teheranie.
Dyrektor generalny MAEA Mohamed ElBaradei wyraził w miniony piątek nadzieję, że do końca roku Iran zgodzi się na tę propozycję. Wcześniej minister spraw zagranicznych Iranu Manuszehr Mottaki sugerował, że jego kraj odrzuca ofertę MAEA.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.