Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie wydał oświadczenie w sprawie skandalicznego spektaklu "Klątwa" w reżyserii Olivera Frljicia.
Spektakl, w którym m.in. w wulgarny sposób sprofanowano krzyż i postać św. Jana Pawła II, gości na deskach Teatru Powszechnego od 18 lutego br. W spektaklu także pośrednio nawoływano do zamordowania Jarosława Kaczyńskiego, znieważono Polskę i flagę Watykanu, a także publicznie namawiano do bezprawnej aborcji. Obsceniczny i bluźnierczy utwór spotkał się z powszechną krytyką, a do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Tymczasem teatr wydał oświadczenie w sprawie spektaklu, w którym wzywa do "zaprzestania medialnych manipulacji i mowy nienawiści".
"Zagwarantowana każdemu w art. 73 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej wolność twórczości artystycznej oraz zapewniona każdemu w art. 54 Konstytucji wolność wyrażania poglądów, nawet w obliczu tak trudnych tematów i mocnych środków wyrazu, nie powinna być kwestionowana" - czytamy w oświadczeniu. "Wszelkie sceny przedstawione w spektaklu są odzwierciedleniem wyłącznie wizji artystycznej".
Twórcy bronią się, że w spektaklu nikt nie wzywa do popełnienia przestępstwa. "W spektaklu »Klątwa« nikt nie nawołuje do popełnienia zabójstwa ani jakiegokolwiek innego przestępstwa, w czasie spektaklu cytowany jest przepis kodeksu karnego, który nie zezwala na tego typu zdarzenie. Spektakl nie ma również na celu obrazy uczuć religijnych i zniewagi przedmiotów kultu religijnego".
Przypomnijmy, że jedną ze scen w spektaklu jest imitacja seksu oralnego z figurą św. Jana Pawła II. Aktorka grająca tę rolę została już wyrzucona z TVP.
"Docenić należy, że władze Warszawy nie zamierzają cenzurować wypowiedzi artystycznych, pozostawiając ocenę potencjalnego naruszenia przepisów niezawisłym sądom powszechnym" - czytamy także w oświadczeniu.
Na koniec dyrektor teatru podaje, że "Wszystkie dotychczas zagrane spektakle zakończyły się długimi owacjami".
Całe oświadczenie znajdziesz tutaj.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.