Prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski złożył do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko "Newsweekowi" o sprostowanie nieprawdziwych informacji opublikowanych na portalu. Pozew dotyczy artykułu Pauli Szewczyk dotyczącego książki "Mała zbrodnia" Marka Łuszczyny.
Reduta Dobrego Imienia podała we wtorek, że w piątek 24 lutego Maciej Świrski, prezes stowarzyszenia, złożył do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko redaktorowi naczelnemu "Newsweek.pl" o sprostowanie nieprawdziwych informacji opublikowanych na portalu Newsweek.pl.
Treści, które zdaniem Reduty powinny być zmienione znajdują się w artykule Pauli Szewczyk pt. "Po wyzwoleniu nazistowskich obozów Polacy ponownie je otworzyli? +Mała zbrodnia+ Marka Łuszczyny" - opublikowanym 21 stycznia.
Maciej Świrski żąda opublikowania w "Nesweek.pl" oświadczenia punktującego błędy historyczne zawarte w artykule. Po pierwsze - jasnego określenia, że działające podczas II wojny światowej na terenie Polski nazistowskie obozy koncentracyjne były obozami niemieckimi, po drugie - zaznaczenia w sprostowaniu, że nieprawdziwa jest informacja, jakoby w Polsce znajdowały się polskie obozy koncentracyjne utworzone przez Polaków - Rosjanie na terenie Polski stworzyli komunistyczne obozy pracy. Po trzecie - Reduta żąda od "Newsweeka" napisania, że filię obozu w Auschwitz-Birkenau po II wojnie światowej otworzyli Sowieci.
Sprawa ma charakter precedensowy. "Otrzymaliśmy od +Newsweeka+ odmowną odpowiedź na nasze żądanie sprostowania. Prawnik twierdzi, że nie było jeszcze takiego przypadku, żeby pozew wniesiono po odmowie zamieszczenia sprostowania" - wyjaśniała PAP Urszula Wójcik z Reduty Dobrego Imienia.
Reduta Dobrego Imienia Polska Liga przeciw Zniesławieniom istnieje od czterech lat. Zajmuje się m.in. inicjowaniem i wspieraniem działań mających na celu prostowanie nieprawdziwych informacji pojawiających się w mediach na temat historii Polski, zwłaszcza przebiegu II wojny światowej oraz propagowanie wiedzy na temat historii i kultury Polski.
Do czasu opublikowania informacji redakcja "Newsweeka" nie ustosunkowała się do sprawy.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.