W ostatnich dniach gwałtownie wzrosła liczba mieszkańców Mosulu uciekających z miasta, które jest celem ofensywy sił irackich mającej wyprzeć stamtąd Państwo Islamskie; jest ich ponad 200 tys. - podała w niedzielę Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).
Z najnowszych danych IOM wynika, że liczba przesiedlonych cywilów przekroczyła 206 tys., podczas gdy 26 lutego było ich 164 tys. Organizacje pomocowe alarmowały w ostatnich dniach, że obozy przygotowane na przyjęcie mieszkańców, którzy musieli opuścić Mosul, są bliskie przepełnienia.
Organizacje humanitarne szacują, że obecnie w zachodniej części Mosulu przebywa około 750 tys. ludzi.
Tymczasem wspierane przez USA siły irackie przejęły w poniedziałek kontrolę nad mostem al-Hurriya w Mosulu. Jest to już drugi most nad rzeką Tygrys kontrolowany przez prowadzącą ofensywę w celu wyparcia dżihadystów z zachodniej części miasta armię iracką. O opanowaniu mostu poinformowało dowództwo irackie.
Irackie siły przejęły w styczniu z rąk IS wschodnią część Mosulu po około 100 dniach zaciętych walk; 19 lutego rozpoczęły kontrofensywę na część zachodnią miasta. Działania te prowadzone są od 17 października ub.r. w ramach zakrojonej na szeroką skalę operacji wyzwalania Mosulu z rąk IS. Mosul, położony na północy Iraku, został zdobyty w 2014 r. i stał się bastionem tej ekstremistycznej sunnickiej organizacji zbrojnej.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.