Sale zabaw dla dzieci - czy są bezpieczne?

UOKiK skontrolował 84 sale zabaw. Zdecydowana większość nie spełniała podstawowych wymogów bezpieczeństwa. Dlatego opracowano poradnik, który pomoże rodzicom ocenić salę zabaw.

Sale zabaw dla maluchów stały się w Polsce w ostatnich latach niezwykle popularne. To miejsca, w których na nasze pociechy czekają liczne atrakcje, takie jak m. in. zjeżdżalnie, suche baseny, tory przeszkód czy ścianki wspinaczkowe. Niemal wszystkie takie ośrodki zapewniają, że są bezpieczne, a ich urządzenia maja certyfikaty i atesty. Rodzice ufają zapewnieniom właścicieli. Czy słusznie?

W drugiej połowie minionego roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przy współpracy Rzecznika Praw Dziecka i Inspekcji Handlowej przeprowadził kontrolę bezpieczeństwa w 84 takich placówkach. Szczegółowo sprawdzono też 82 regulaminy sal zabaw należących do 48 przedsiębiorców. Jakie są wyniki tej kontroli?

Wszyscy skontrolowani przedsiębiorcy stosowali regulaminy budzące zastrzeżenia. Najpoważniejszym z nich był brak odpowiedzialności przedsiębiorcy za bezpieczeństwo dzieci - dotyczyło to aż 75 proc. regulaminów. Inne uchybienia regulaminowe to m. in. wyłączania odpowiedzialności za rzeczy należące do użytkownika (67 proc. przedsiębiorców),  przenoszenia na konsumenta odpowiedzialności za szkody materialne, czyli zniszczenia dokonane przez dzieci (48 proc.),  zatrzymywania pieniędzy za niewykorzystane usługi (52 proc.) i  nieprzedstawiania konsumentom regulaminu (40 proc.).

W więcej niż co czwartej sali zabaw (27 proc.) zagrożenie dla zdrowia czy życia dzieci mogły tez stwarzać zabawki i sprzęty przeznaczone do zabawy maluchów. Najczęściej spotykane zagrożenia to: ostre krawędzie i elementy wystające; niezaślepione kontakty i niezabezpieczone lub luźne kable; otwory, które stwarzały zagrożenie zakleszczenia się głowy czy palców; wyjścia, które dawały możliwość samowolnego opuszczenia sali przez dziecko oraz brak dodatkowych informacji o grupie wiekowej, wzroście użytkowników, wytrzymałości urządzeń.

W czasie kontroli okazało się, że wielu przedsiębiorców nie zdawało sobie sprawy z tego, co może stanowić zagrożenie dla dziecka. Dlatego UOKiK opracował zasady, które mogą pomóc zarówno właścicielom sal zabaw we właściwym ich przygotowaniu, jak i rodzicom - wskazując istotne elementy, na które warto zwrócić uwagę. Poradnik dla rodziców znajdziesz na następnej stronie tego artykułu:

«« | « | 1 | 2 | » | »»
 • Gość
  08.03.2017 14:12
  Jak rodzic czuwa, to sale zabaw co do zasady są bezpieczne ale jak rodzic zostawia dziecko i idzie na zakupy, to zawsze może się coś dziecku przydarzyć. Kochani rodzice sala zabaw to nie przechowalnia!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  14°C Niedziela
  noc
  11°C Niedziela
  rano
  15°C Niedziela
  dzień
  17°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »