Od tego miesiąca w Genewie, historycznym sercu szwajcarskiego protestantyzmu, wykładana jest katolicka teologia.
Z inicjatywą wyszedł już kilka lat temu wydział teologii protestanckiej na uniwersytecie genewskim. Postawiono jednak warunek, że katolicy muszą sami sfinansować to przedsięwzięcie – wspomina Geoffroy de Calvière, rzecznik prasowy Kościoła katolickiego w Genewie, któremu powierzono też uruchomienie tej inicjatywy.
Wykłady dotyczą wyłącznie kwestii spornych, a zatem mariologii, eklezjologii oraz łaski i usprawiedliwienia. Zajęcia prowadzą teolodzy z Katolickiego Uniwersytetu w Lyonie. Są one otwarte dla studentów z innych wydziałów i dla wolnych słuchaczy.
Inicjatywa niezamierzenie zbiega się w czasie z 500-leciem reformacji. Wykłady zaczęły się dopiero teraz, bo udało się zebrać niezbędne środki, by pokryć ich koszty – mówi Geoffroy de Calvière.
„To po prostu zbieg okoliczności. Choć dobrze się to wpisuje w tę rocznicę, którą protestanci obchodzą bardzo radośnie. Bo fakt, że udało się wprowadzić to nauczanie teologii katolickiej na uniwersytecie genewskim, jest naprawdę wydarzeniem historycznym. Paradoksalnie jednak w Genewie jest dziś dużo więcej katolików niż protestantów, a konkretnie 37 proc. katolików i 12 proc. protestantów. Również z tych czysto demograficznych względów ważne jest, by młodzi mieli możność zapoznania się nie tylko z teologią protestancką, ale również z katolicką. Odzwierciedla to zmiany, jakie nastąpiły wśród mieszkańców Genewy po II wojnie światowej na skutek migracji, oraz fakt, że katolicy wśród chrześcijan tego miasta są dziś zdecydowaną większością” – powiedział Radiu Watykańskiemu Geoffroy de Calvière.
Wprowadzenie teologii katolickiej do uniwersytetu genewskiego to nie tylko poszerzenie programu nauczania, ale przełamanie historycznego tabu. Do tej pory prowadzono już bowiem wykłady o prawosławiu, judaizmie czy islamie. Katolicyzm był nieobecny.
Cztery dni po katastrofie spod gruzów wciąż wydobywane są żywe osoby.
Wczorajsza noc była pierwszą od dłuższego czasu, gdy nie było masowych nalotów.
Wiec rozpocznie się w Paryżu niedaleko siedziby niższej izby parlamentu - Zgromadzenia Narodowego.
Łączna liczba zabitych we wznowionej 18 marca izraelskiej ofensywie wynosi 1042.
Ich autor jest oskarżony o seksualne i psychiczne wykorzystywanie kobiet.
Brakuje lekarstw i miejsc, w których mogliby schronić się ludzie...