Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Włoch podało w czwartek, że przygotowuje plan przyjęcia łącznej liczby 200 tysięcy migrantów w ośrodkach w całym kraju. Resort podejmuje starania o to, by gościny udzieliło im jak najwięcej gmin.
Szefowa departamentu do spraw migracji w MSW Gerarda Pantalone poinformowała w wystąpieniu przed parlamentarną komisją do spraw migrantów, że obecnie w tymczasowych i stałych centrach przebywa 173 tysiące osób.
Dodała, że gościny udzielono im w 2800 z około 8 tysięcy gmin. Celem resortu - oświadczyła - jest zwiększenie liczby gmin, które się na to zdecydują. Taką gotowość zadeklarowało już 200 nowych burmistrzów - powiedziała Pantalone.
Przedstawiając plan wyjaśniła, że jeśli chodzi o małe gminy liczące do 2 tysięcy mieszkańców, przewiduje się przyjęcie maksimum po 6 uchodźców. W przypadku 14 największych włoskich miast, tak zwanych metropolitalnych, wskaźnik ten wynosi 2 migrantów na każdy tysiąc mieszkańców.
MSW odnotowało ponadto pewne "przyspieszenie" w operacji relokacji migrantów przybyłych do Włoch. Według najnowszych danych do innych krajów UE wysłano 4436 osób, a kolejne 4 tysiące oczekują na wyjazd. Unijny plan przewiduje relokację 40 tysięcy osób z Włoch w ciągu dwóch lat.
Rok 2017 zapowiadany jest we Włoszech jako następny rekordowy pod względem rozmiarów fali migracyjnej. W zeszłym roku przybyło tu ponad 180 tysięcy uciekinierów z Afryki. Od początku tego roku przyjęto około 16 tysięcy ludzi, co oznacza wzrost o dwie trzecie w porównaniu z tym samym okresem 2016 roku.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.