Brytyjski rząd odrzuca wniosek o drugie referendum ws. niepodległości Szkocji

Brytyjski rząd oświadczył we wtorek, że nie będzie podejmował negocjacji na temat propozycji szkockiego rządu w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum niepodległościowego pod koniec 2018 lub na początku 2019 roku.

"Byłoby nieuczciwe wobec mieszkańców Szkocji, aby prosić ich o podjęcie ważnej decyzji bez niezbędnych informacji na temat naszych przyszłych stosunków z Europą, ani jak niepodległa Szkocja mogłaby wyglądać" - czytamy w oświadczeniu brytyjskiego rządu.

Jest to reakcja na decyzję szkockiego parlamentu, który we wtorek po południu zagłosował za wystosowaniem formalnej prośby do rządu brytyjskiego o przeprowadzenie referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Brytyjska premier Theresa May wielokrotnie wypowiadała się przeciwko przeprowadzeniu drugiego szkockiego referendum przed wyjściem W. Brytanii z UE, podkreślając, że "nie jest to właściwy moment", bo w trakcie rozmów dotyczących Brexitu kluczowa będzie jedność kraju.

W trakcie wystąpienia podczas wtorkowej debaty przed głosowaniem pierwsza minister regionalnego rządu Szkocji Nicola Sturgeon mówiła: "Kiedy jasne stanie się, jakie znaczenie będzie miał Brexit, ta zmiana (statusu członkostwa w UE - PAP) nie powinna zostać nam narzucona".

"Powinniśmy mieć prawo wyboru naszej przyszłości: (...) pomiędzy Brexitem, prawdopodobnie tzw. twardym Brexitem, lub staniem się niepodległym państwem, które samo może wytyczyć swoją przyszłość i budować partnerstwo na równych zasadach" - podkreśliła Sturgeon.

Premier May rozpocznie procedurę wyjścia z Unii Europejskiej w środę po południu, przedstawiając informację w tej sprawie Izbie Gmin. Odpowiedni list zostanie także przekazany przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi.

Zgodnie z Traktatem Lizbońskim Wielka Brytania powinna opuścić UE najpóźniej dwa lata po rozpoczęciu procedury, czyli 29 marca 2019 roku. 

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  28.03.2017 21:57
  Szkocja jest bardzo bogata.Prawie wszystkie platformy wiertnicze do niej naleza.Predzej dojdzie do wojny niz Anglia odda kure ze zlotymi jajami.Natomiast Kaczynski dogadajac sie poza EU z May dziala na szkode Polski.
 • Gość
  29.03.2017 08:01
  Szkocja: "Powinniśmy mieć prawo wyboru naszej przyszłości".
  Anglia: "Byłoby nieuczciwe wobec mieszkańców Szkocji, aby prosić ich o podjęcie ważnej decyzji bez niezbędnych informacji na temat naszych przyszłych stosunków z Europą, ani jak niepodległa Szkocja mogłaby wyglądać".
  Innymi słowy - "my lepiej wiemy, co dla was jest dobre. A tam cicho być!"
 • Spoko
  29.03.2017 08:28
  Wystarczy, że wszyscy Polacy mieszkający na wyspach przeniosą się do Szkocji i referendum będzie wygrane. Niech jeszcze Irlandia odzyska swoją okupowaną część wyspy, a Anglia będzie marionetkowym królestwem.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  17°C Sobota
  dzień
  18°C Sobota
  wieczór
  15°C Niedziela
  noc
  11°C Niedziela
  rano
  wiecej »