Irak: kraj potrzebuje "planu Marshalla"

Szef irackiego MSZ Ibrahim al-Dżafari oświadczył w czwartek w rozmowie z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem że jego kraj zniszczony przez wojnę potrzebuje obecnie jakiegoś programu odbudowy "w rodzaju planu Marshalla".

Usunięcie następstw wojny w miastach "wymaga odbudowy ich infrastruktury; potrzebne są dostawy, które umożliwiłyby powrót uchodźców, a odpowiedzialność za to spada na barki wszystkich krajów, w których imieniu Irak walczy z terrorystami z ugrupowania Państwo Islamskie" - oświadczył Dżafari w ogłoszonym w czwartek komunikacie o rozmowie.

Podczas spotkania z Guterresem w Bagdadzie szef irackiej dyplomacji przedstawił sekretarzowi generalnemu ONZ zarówno gospodarcze i humanitarne, jak i wojskowe aspekty obecnej "trudnej i delikatnej" sytuacji w Iraku, oświadczając w konkluzji, że jego kraj potrzebuje jako wyrazu solidarności z narodem irackim zwiększenia pomocy zagranicznej.

"Pracujemy nad tym, aby dopomóc irackiemu rządowi w budowaniu instytucji i tworzeniu usług, jakich potrzebują Irakijczycy" - zapewnił sekretarz generalny ONZ na wspólnej z premierem Hajderem al-Abadim konferencji prasowej w Bagdadzie.

Guterres, podkreślając, że Irak, którego wojska walczą o odzyskanie z rąk Państwa Islamskiego Mosulu, drugiego co do znaczenia miasta irackiego, przeżywa dziś "historyczne chwile", zaapelował o ochronę ludności cywilnej podczas operacji wojskowych i "poszanowanie międzynarodowego prawa humanitarnego".

"Irak znajduje się na końcowym etapie walki przeciwko terroryzmowi. Mamy nadzieję, że wkrótce zakończy się batalia o wyzwolenie Mosulu" - powiedział Guterres.

Wyraził zarazem nadzieję, że po klęsce Państwa Islamskiego w Mosulu zostanie podjęty w Iraku "dialog narodowy w celu osiągnięcia kompromisu wewnętrznego i rozpoczęcia procesu pojednania".

Batalia mająca na celu wyparcie dżihadystów z Mosulu, ostatniego bastionu Państwa Islamskiego w Iraku, trwa szósty miesiąc. Irackie siły rządowe wspierane przez amerykańskich doradców i lotnictwo międzynarodowej koalicji zajęły w styczniu wschodnią część miasta, a w ostatnich tygodniach - połowę części zachodniej. Codziennie z miasta uciekają tysiące ludzi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
4°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
2°C Czwartek
noc
1°C Czwartek
rano
wiecej »