Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Jean-Louis Tauran odwiedził wczoraj narodowy meczet Istiqlal w Dżakarcie, największy w Azji Południowo-Wschodniej. Towarzyszył mu katolicki arcybiskup tego miasta, kard. Julius Darmaatmadja.
Imam Kiai Hajj Syarifuddin Muhammad powiedział na powitanie, że „ten meczet należy nie tylko do muzułmanów, ale do wiernych wszystkich religii”. – Wszyscy są tu mile widziani – zapewnił.
W meczecie Istiqlal może jednocześnie modlić się ponad 100 tys. ludzi. Ma on wysoką na 45 m kopułę, wspartą na 12 kolumnach. Zaprojektowany przez architekta-protestanta Fredericha Silabana, był budowany przez 17 lat (1961-78), aby uczcić niepodległość Indonezji („istiqlal” po arabsku znaczy „niepodległość”). Meczet znajduje się naprzeciwko katolickiej katedry pw. Wniebowzięcia NMP.
- Po raz pierwszy odczuwam prawdziwą atmosferę sąsiedztwa. Wydaje się, że nie ma tu przepaści dzielącej muzułmanów i chrześcijan – wyznał kard. Tauran.
Z kolei Nasaruddin Umar, dyrektor w ministerstwie spraw religijnych powiedział agencji UCAN, że wizyta kard. Taurana w meczecie oznacza, iż „chrześcijanie mogą żyć w pokoju z muzułmanami”.
Wcześniej, odwiedzając katedrę kard. Tauran oświadczył, że chrześcijanie mogą się uczyć od wyznawców islamu, którzy np. mają „silną duchowość” i „wstają wcześnie rano, by się modlić”. – Nasi księża mogliby ich w tym naśladować – zauważył purpurat.
Wskazał jednocześnie, że katolicy powinni dawać świadectwo swojej wiary otaczającym ich wspólnotom. – Także na tym polega dialog międzyreligijny. Aby jednak być świadkami, musimy mieć głęboką duchowość – zaznaczył przewodniczący Papieskiej Rady.
Przebywa on w Indonezji w dniach 24 listopada – 1 grudnia. Jego wizyta ma na celu zapoznanie się z obecną sytuacją religijną w kraju, w którym wielokrotnie dochodziło do walk na tle religijnym. Dziś kard. Tauran spotkał się z przywódcami dwóch największych organizacji islamskich w Indonezji: Nahdlatul Ulama i Muhammadiyah. W kolejne dni ma również rozmawiać z przywódcami hinduistycznymi na wyspie Bali i muzułmańskimi w Makasarze i Jogjakarcie.
Przestrzeganie porozumienia będzie nadzorowane przez Katar, Egipt i Stany Zjednoczone.