Relacje dwustronne między Polską a USA, wzmocnienie bezpieczeństwa Europy i aktualna sytuacja w naszym regionie - były tematami piątkowego spotkania premier Beaty Szydło i przewodniczącego Izby Reprezentantów USA Paula Ryana.
W piątek przewodniczący Izby Reprezentantów USA odwiedził Warszawę; spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz z premier Szydło.
"Spotkanie było okazją do dyskusji na temat relacji dwustronnych między Polską a USA, wzmocnienia bezpieczeństwa Europy i aktualnej sytuacji w naszym regionie. Dzisiejsza wizyta jest potwierdzeniem ścisłych relacji z USA, przejawem których są wspólne działania i projekty, w szczególności w wymiarze bezpieczeństwa" - poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Zaznaczono, że w planie europejskiej wizyty Paula Ryana, oprócz Polski, znalazły się również Norwegia, Wielka Brytania oraz Estonia.
"Polska z zadowoleniem przyjmuje sygnały z Waszyngtonu potwierdzające, że nowa administracja dostrzega wagę współpracy transatlantyckiej i to, że pozostanie ona jednym z kluczowych filarów polityki zagranicznej administracji prezydenta Donalda Trumpa" - głosi komunikat KPRM.
Wcześniej, na piątkowej konferencji prasowej, szefowa rządu była pytana o to, jakie tematy będą poruszane podczas jej spotkania z Ryanem. "Tych tematów będzie zapewne dużo, zarówno dotyczących gospodarki, jak i kwestii związanych z bezpieczeństwem" - odpowiedziała premier. "Będę rozmawiać o naszej współpracy, o przyszłych relacjach i o tym co jest również bardzo ważne z punktu widzenia Polski, czyli o bezpieczeństwie" - dodała.
Szydło przypomniała jednocześnie, że obecnie w naszym kraju stacjonują amerykańscy żołnierze w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO. "Dzisiaj dla porządku światowego na pewno sprawy bezpieczeństwa są najistotniejsze. Polska jest i chce być bardzo aktywnym państwem, jeśli chodzi o funkcjonowanie w NATO" - dodała. "Chcemy, aby relacje pomiędzy USA a Polską były jak najbliższe, jak najbardziej intensywne" - podkreśliła.
Franciszek włączył się w dyskusję nad forsowaną przez prezydenta Macrona legalizacją eutanazji.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.